"מנפחים את מספר חסידי אומות העולם"

במסגרת הכנס הבינלאומי 'עבר שלא עובר' התייחס ד"ר אפרים זורוף לניסיונות לשכתב את זכר השואה בחלק ממדינות מזרח אירופה.

ערוץ 7 , ט"ז בטבת תשע"ו

"מנפחים את מספר חסידי אומות העולם"-ערוץ 7
נרטיב השואה ישתנה. זורוף
חזקי עזרא

הכנס הבינלאומי 'עבר שלא עובר' הנערך ביוזמת מכון 'שם עולם' לחקר, חינוך והנצחת השואה וחברת 'בעקבות', נפתח היום (שני) בירושלים, ויעסוק בסוגיות שונות הנוגעות לתודעת השואה בימינו.

בכנס משתתפים כ-200 אישים ומובילי דעת קהל בתחום שיח השואה ובין הסוגיות שיעלו בו יהיו הנרטיב המשתנה בכוונת מכוון בפולין ובאירופה המוביל ומעצב סיפור אחר של השואה ולעתים אף שם את היהודי כנאשם; שילובם של בני הדור השני כנושאי הלפיד בהנחלת זיכרון השואה לאחר שאחרון ניצולי השואה יילך לעולמו; השאלה האם ראוי להעתיק את המשלחות גם למקומות אחרים שאינם בלב תודעת השואה הקולקטיבית, וסוגיות נוספות הקשורות לתודעת השואה בימינוו.

"אלפי יהודים נרצחו על-ידי שכניהם הפולנים, אך השיח הפולני מעדיף להשתיק זאת ולהציג מציאות אחרת"

הרב אברהם קריגר ראש מכון 'שם עולם' נשא דברים בפתח הכנס והתייחס לסוגיות שעל הפרק, "מחד נעשית השתקת קולות המספרים את הסיפור האמיתי על השתתפות פעילה של תושבים מקומיים ממדינות אירופאיות ברצח יהודים באכזריות מקפיאת דם ומאידך מחזקים בעלי אינטרסים באירופה את השיח על חסידי אומות העולם כדי לעצב קונספציה שמנקה מדינות כמו אירופאיות מאחריות לרצח אלפי יהודים ומחזקת את גאוותן הלאומית כ'גיבורות המאבק בנאצים'".

לדבריו, "יש יהודים רבים שחשו כי הפולנים, למשל, היו לא פחות גרועים מהגרמנים בגלל הבגידה וההצטרפות המיידית של רבים מהם להשתתף באופן פעיל במכונת ההשמדה הנאצית. אנו מקווים כי מדינת ישראל תפעל כדי לבלום את הסחף של טשטוש האירועים הנוראים שאירעו בשואה ושעשוי בדורות הבאים לגרום להכחשות שואה והתגברות האנטישמיות".

"לפחות 20 אלף ליטאים היו מעורבים ברצח יהודים"

צייד הנאצים ד"ר אפרים זורוף, מנכ"ל מרכז ויזנטל, התייחס גם הוא לאותן השאלות. "נכחתי בהפגנות ניאו-נאציות באירופה כדי ללמוד עליהן ולהתנגד להן, ומתוך עומק הזעזוע למדתי כיצד הקיצונים עושים מאמצים ניכרים לשכתב את היסטוריית השואה ומלחמת העולם השנייה".

"כך למשל, בלטביה לא מהססים להציג לטבים שנלחמו נגד הקומוניסטים למען הרייך השלישי כגיבורים שעל שמותיהם נקראים רחובות ובתי ספר, אך שוכחים כי חלק לא מבוטל מאותם 'גיבורים' רצחו יהודים בדם קר ושיתפו פעולה עם מנגנון ההשמדה הנאצי", סיפר זורוף.

לדבריו, "במדינות הבלטיות נפוץ לראות כיצד שילבו המקומיים הנאצים את התושבים המקומיים בפתרון הסופי: הן בהסגרת יהודים ובסיוע לרצח והן ברצח אקטיבי ומסיבי של יהודים על-ידי מקומיים. כיום, שנים רבות לאחר שמדינות אלה קיבלו עצמאות עדין ניכר שהן פועלות באופן פגום כדי לשנות את המציאות. כך למשל, בליטא התעלמו מהקריטריונים לחסידי אומות העולם כפי שהוגדרו על-ידי יד ושם וקבעו קריטריונים חדשים שמנפחים באופן משמעותי את חסידי אומות העולם הליטאים שלכאורה הצילו יהודים. בד בבד, הם הקטינו את המספרים של האנשים שהשתתפו ברצח יהודים כדי להציג לנקות מעצמם את האחריות על מעשים נוראים שנעשו על אדמתם".

"גם הצהרת פראג שנחתמה ב-2008 וקוראת לשיוויון בין היחס לנאציזם ולקמוניזם מנסה לגמד את שואת היהודים ולהשוות בין פשעי הקומוניזם, שאין להפחית בחשיבותם, לפשעי הנאצים במהלך מלחמת העולם השנייה. אם התהליך הנוכחי יימשך- נרטיב השואה כפי שאנו מכירים אותו ישתנה באופן מהותי. תפקידה של מדינת ישראל לעמוד בפרץ וללחום בכך", קבע זורוף.

בין האישים המשתתפים בכנס, הנערך במלון רמדה רנסנס בירושלים, חוקר השואה והאנטישמיות העומד בראש מכון 'שם עולם'- הרב אברהם קריגר, השחקן והזמר יהורם גאון, הסופרת נאוה סמל, הרב והסופר חיים סבתו, חוקר השואה פרופ' גדעון גרייף, הפרופ' חוקרת השואה שרה בנדר, צייד הנאצים וההסטוריון ד"ר אפריים זורוף ואישיים רבים נוספים.