"מחנה השמאל צריך לחפש כוכב אחר"

המשפטן ד"ר חיים משגב, אינו שמח לאידו של אולמרט, וקובע כי לא נעשה איתו משפט צדק, "הפרקליטות רדפה אותו".

בני טוקר , י"ז בטבת תשע"ו

Ehud Olmert
Ehud Olmert
Gil Yohanan/Flash 90

המשפטן ד"ר חיים משגב, קובע היום (שלישי) בעקבות גזר הדין בערעורו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, כי שוב הוכח שכל מי שהיה שותף לגרוש, סופו היה לא טוב.

"יש אנשים ששמחים היום לאידו של אולמרט, אני לא", מציין משגב בראיון לערוץ 7. "הוא עשה דברים איומים, שותף לגרוש מגוש קטיף ועמונה. אני לא אומר שהוא משלם על הדברים האלה היום, אבל בפועל סופם של כל אלה שהיו מעורבים בגרוש לא היה טוב, כולל דן חלוץ הרמטכ"ל ומשה קראדי המפכ"ל שהודח. יש עוד אדם מעורב שלא שילם את המחיר, אבל אני לא רוצה לומר את שמו, גם ציפי לבני לא שילמה, אולי בעתיד, ימים יגידו".

לדבריו ברמה המשפטית, לא נעשה עם אולמרט משפט צדק, "אני לא מחסידיו הפוליטיים, אבל הבקשה לגביית עדות מוקדמת של טלנסקי, מה שגרם לו לעזוב את לשכת ראש הממשלה ועוד כל מיני תרגילים שעשתה הפרקליטות, היו מוזרים. עד המדינה דכנר שנפטר ולא הספיקו לחקור אותו בחקירה נגדית, גם בזה הפרקליטות הייתה צריכה לחזור בה מהאישום המרכזי של 500 אלף שקלים שהועברו כביכול ליוסי אולמרט. הפקליטות המשיכה בזה בחוסר צדק. גם העניין של השישים אלף שקל די שנוי במחלוקת".

"כל המהלך של שולה זקן כעדת מדינה, היה מהלך מוזר", טוען משגב. "אבל כנראה שברגע שהפרקליטות מתלבשת על פרוייקט, היא רוצה להצליח בכל מחיר. שמעתי ראיון עם פרופסור מוערך שאמר שהעובדה שהיום כל צד רוצה לזכות בניצחון היא גישה פסולה, כי לא תמיד מחפשים את האמת אלא את הניצחון, כך לדעתי קרה גם בפרשת רומן זדורוב".

משגב סבור שאם רוצים שהצדק יעשה, הנשיא צריך להמיר את עונש המאסר שהוטל על אולמרט בחצי שנת עבודות שירות כמו לופוליאנסקי, "אני מאוד שמח על ההחלטה בענין לופוליאנסקי, העונש שהוטל עליו במחוזי שש שנות מאסר היה מופרך, גם לאור הנסיבות שהכסף הועבר ישירות לקופת יד שרה. אבל גם בעניין אולמרט, שנה וחצי בנסיבות האלה הן עונש שהיה ניתן לוותר עליו. זה עובר כעת לנשיא המדינה שיכול להקל בעונש, הוא יכול להפחית משנה וחצי לשישה חודשי עבודות שרות. אולמרט ופרקליטיו צריכים להגיש את הבקשה, אבל אני לא יודע אם יש לזה סיכוי, כי יש לנו נשיא מאוד לא צפוי שחושש כל הזמן לתדמית שלו".

לדבריו אין ספק שמבחינה פוליטית, עידן אולמרט הסתיים סופית. "קבלת שוחד היא עברה של קלון, לאחר תקופת המאסר, יתחיל המירוץ של שבע שנים, ועד אז אולמרט יהיה אז בן שמונים, לכן מחנה השמאל צריך לחפש כוכב אחר, אולי גבי אשכנזי".