הקונגרס פתח בבדיקה: מדוע הממשל מאזין לישראל?

ועדת הפיקוח של בית הנבחרים דורשת מהסוכנות לביטחון לאומי תשובות. ביום ראשון יתקיים דיון מיוחד בוועדת המודיעין בשל שתיקת הממשל

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ט בטבת תשע"ו

נתניהו בקונגרס. ארכיון
נתניהו בקונגרס. ארכיון
פלאש 90

ועדת הפיקוח של בית הנבחרים האמריקני פנתה לסוכנות לביטחון לאומי (NSA) וביקשה ממנה מידע על הדיווח לפיו הסוכנות האזינה לבכירים ישראלים ובהם ראש הממשלה בנימין נתניהו וצוותו.

הוועדה ביצעה את הפנייה לאחר הדיווח שפורסם אתמול, ולפיו הציתות התבצע באופן מכוון כולל לשיחות עם חברי קונגרס, במטרה להבין מה מנסים בישראל בשיתוף הקונגרס לעשות כדי להיאבק בתוכנית הגרעין האיראני.

במכתב הרשמי, שמוען לראש הסוכנות לביטחון לאומי, מייקל רו'ג'ס נכתב כי "הדיווחים מעלים שאלות כבדות משקל באשר להליך במסגרתו קובעים עובדי הסוכנות אם ליירט שיחות של חברי קונגרס".

במקביל, יו"ר ועדת המודיעין של הקונגרס, דווין נונס הבהיר כי בתחילת השבוע הבא יתקיים בוועדה שלו דיון מיוחד אליו זומנו כל ראשי קהילת המודיעין האמריקנית, כולל ראש הסוכנות לביטחון לאומי.

נונס רמז כי מדובר במעשים פסולים, בעיקר לאור שתיקת הבית הלבן בנושא, חרף פניות הן מצד הקונגרס והן מצד עיתונאים.

עם זאת אמרו בבית הלבן כי "הנשיא אובמה אמר לא אחת שהמחוייבות של ארצות הברית לביטחון ישראל היא ערך עליון והדבר מגובה בצעדים מעשיים שמטרתם להפגין כמה התמיכה הזו גדולה".

אחד המועמדים לראשות המפלגה הרפובליקנית, חבר הסנאט ראנד פול אמר בעקבות חשיפת הפרשה כי מדובר ביום רע מאוד לסוכנות הבינלאומית שנדרשת לרפורמה משמעותית. "אינני מתנגד לפעולות ביון נדרשות, אבל לא אסכים לריגול בלי סיבה", אמר ראנד.