אחת עשרה שנים תמימות לקח לנו לקלוט שאכן ארגון 'שוברים שתיקה' הוא רעה חולה.

כמה זמן נמשיך עוד להצליף בפרצופינו עד שניווכח שזוהי רק רעה חולה אחת מני רבות? הגיע הזמן להעלות לדיון ציבורי נוקב את סוגיית תנועות המחאה למיניהן במדינת ישראל, ולנתח ביסודיות את המניעים, המטרות ודרכי הפעולה של כל תנועה כזו. תנועות אלו הוכיחו מעל לכל ספק שיעילותן המזקת – עובדת. אולי מבט מרפרף על התנועה 'ארבע אימהות' ילמד אותנו פרק מאלף בהלכות מחאה ונוראותיה.

'ארבע אימהות' הניפה דגל מחאה אנושי שאין לו זיקה לשטחים, שלום, ביטחון או מדינה – המטרה הייתה דאגה לחייהם ושלומם של החיילים. במקום שלוחמים יגנו על חיי אזרחים, שזהו תפקידו של צבא, קמו אזרחיות להגן על חיי הלוחמים. מבלי משים נחתו על קברניטי המדינה אימהות שתבעו לצאת מאזור לחימה, בלי כל קשר לשיקולים צבאיים או ביטחוניים. הלחץ הציבורי פעל, הצבא יצא מדרום לבנון, אנשי צד"ל הופקרו, ומלבד מלחמת לבנון השנייה שגבתה את חייהם של 165 נפש ופצעה כ‑2,000 חיילים ואזרחים, שקט בגבול הצפון. ורק החיזבאללה מאיים על שלומה של כל מדינת ישראל.

הנקודה הזאת של אימהות שמילאו תפקיד מכריע בהחלטה ביטחונית מובהקת לסגת משדה הקרב בדרום לבנון, לא נתבררה דיה. כי אם היה זה מהלך נכון ואפילו חיוני, צריך כנראה לתת לאימהות לפקד על צה"ל. אימהות יודעות איך מתנהלים מול אויב ונלחמים בו בלי שיהיו נפגעים. אחת השיטות שהוכחה כיעילה היא נסיגה משדה הקרב. עובדה, שקט בגבול הצפון. אפילו אם יש כאלה שיוסיפו בציניות "לעת עתה". שיגידו.

המטרה של 'ארבע אימהות' לא הייתה צבאית, ביטחונית או מדינית. התנועה הוקמה בעקבות אסון המסוקים שגבה מחיר נורא, בלי כל קשר למתרחש בדרום לבנון מבחינה צבאית וביטחונית. הן פשוט החליטו שדַי, לא רוצות בנים הרוגים ופצועים עכשיו. ומה שיהיה אחר כך, שיהיה!

גם ל'שוברים שתיקה' יש אג'נדה מוצהרת – לסיים את הכיבוש ביהודה ובשומרון ויהי מה. כי "גזענות", ו"אפרטהייד", ו"שליטה על עם אחר" וכו' וכו'. ולמה לא לסיים את הכיבוש באום-ג'וני ואום-רשרש וג'אמוסין כי צריך להתגרש מהערבים שלא רוצים להתגרש ושום מגשרת מעצמתית אינה מועילה? אבל הם נחושים ויש להם תמיכה גורפת מגופים זרים עוינים השואבים מהם הלשנות מפוקפקות למכביר. אם אי אפשר להגשים מטרה בדרך דמוקרטית אחת, יש עוד דרכים דמוקרטיות ולעזאזל המדינה.

ונא לזכור, 'שוברים שתיקה' אינם מבקשים תיקון כלשהו בעלמא. הם מרוויחים כסף.