"השר לזהות יהודית"

מאמר המערכת של עיתון "הארץ" מוקדש היום (שישי) ליו"ר הבית היהודי ש"הופך את משרד החינוך למנהלת זהות יהודית".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ' בטבת תשע"ו

חופר. בנט
חופר. בנט
צילום: אלירן אהרון

מאמר המערכת של עיתון "הארץ" שפורסם היום (שישי) תוקף בחריפות את יו"ר הבית היהודי, שר החינוך נפתלי בנט, בעקבות החלטת משרד החינוך שלא לאפשר ללמד בבתי הספר את ספרה של דורית רביניאן, "גדר חיה".

ב"הארץ" אומרים כי מדובר בהחלטה אומללה ותוקפים את אנשי החינוך שפסלו את הספר שעורר סערה. "לנימוקים שבהם השתמשו בכירי המשרד כדי להצדיק את הפסילה קשר רופף, אם בכלל, לחינוך, במובן המקובל של הכשרת תלמידים להבנה טובה, ובדרך כלל מורכבת יותר, של המציאות.

"דומה כי מטרות אלה אינן בראש סדר העדיפויות של משרד החינוך תחת נפתלי בנט, וגם לא בתחתית הרשימה", נכתב בעיתון.

ב"הארץ" טוענים כי הנימוקים לפסילת הספר שהשמיעה יו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, דליה פניג, "אינם אלא מכבסת מלים לגזענות מכוערת. קשה להאמין שבכירה במשרד החינוך משתמשת בטיעונים כמו 'שמירת הזהות של העם ומשמעות ההתבוללות', ו'יחסים אינטימיים... בין יהודים ושאינם יהודים נתפשים בקרב קהלים גדולים בחברה כאיום על הזהות הנפרדת'.

"דברים אלה, והגיבוי המהיר להם מטעם השר בנט, הם תחנה נוספת במסלול האינדוקטרינציה הלאומנית שראשי משרד החינוך מצעידים בו את תלמידי הזרם הממלכתי. מסלול זה כולל, בין השאר, את שכתוב ספר הלימוד באזרחות, כך שידגיש את ה'ממדים היהודיים', חיזוק המרכזים להעמקת הזהות היהודית בבתי הספר הממלכתיים, והרחבת תוכניות כמו 'מסע ישראלי' שמפעילה עמותת 'מבראשית'.

"בנט ושליחיו", נקבע בעיתון, ''הופכים את משרד החינוך למינהלת זהות יהודית. הם משעבדים את הציבור החילוני למטרותיהם הפוליטיות, ומבקשים להפוך אותו לדתי־לאומני. בישראל חי ציבור גדול החפץ בערכים דמוקרטיים וליברליים, וקץ בדכאנות גזענית ולאומנית שמוכתבת לו מהממשלה".

"גם אם יחזור בו שר החינוך, ויבטל את הפסילה המכפירה של 'גדר חיה', אין בכך די. שתיקתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מוכיחה שהממשלה כולה, על זרועותיה השונות, מדרדרת את ישראל לתהומות של חושך וגזענות''.