שרי הממשלה יחויבו בהצהרת הון פומבית?

וועדת השרים לחקיקה תדון בהצעת חוק הדורשת כי ראש הממשלה, שרי הממשלה וסגניהם יחויבו להגיש ליו"ר הכנסת הצהרת הון שאף תפורסם בפומבי

חיים לב - ערוץ 7 , כ"ב בטבת תשע"ו

שרי הממשלה יחויבו בהצהרת הון פומבית? -ערוץ 7
ראש הממשלה נתניהו. התקשר לברך
צילום: מרק ישראל סלם, פלאש 90

וועדת השרים לחקיקה תדון היום (ראשון) בהצעת חוק של חמישה חברי כנסת מסיעת 'ישראל ביתנו' הדורשת כי ראש הממשלה, שרי הממשלה וסגניהם, ראשי המפלגות ובני משפחותיהם יחויבו להגיש ליו"ר הכנסת הצהרת הון שאף תפורסם בפומבי.

על פי הצעת החוק, הצהרת הפוליטיקאים תכלול גם את כל ההון, נכסיהם, זכויותיהם, התחייבויותיהם בהם הם ובני משפחותיהם מחזיקים. בעבר הכנסת דחתה הצעות חוק סוג זה.

הצעה דומה הגישו יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון עליה חתמו כל חברי הכנסת של מרצ וח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני).

על פי הצעת החוק, על כל חברי ועדות הכספים והכלכלה של הכנסת תחול חובת מסירת דיווח על כל פעולה של רכישה או מכירה של ניירות ערך.

"חוק חסינות חברי הכנסת אוסר על חבר הכנסת לעסוק בכל עיסוק נוסף זולת חברותו בכנסת. החוק קובע מספר סייגים לאיסור ובהם החזקת מניות בתאגיד", אמר ח"כ גילאון.

"דומה שהמחוקק לא נתן דעתו לאפשרות של ניצול לרעה על ידי חבר הכנסת המכהן באחת מוועדות הליבה של העיסוק הכלכלי בכנסת (ועדות הכספים והכלכלה), שכן לנושאים שמוכרעים בוועדות אלה השלכות דרמטיות על המשק הישראלי וחברי הכנסת שמשתתפים בדיונים אלה חשופים למידע כלכלי רב ערך שמשקלו הכספי עצום".