האיחוד האירופי "עושה בית ספר" לישראל

תנועת "רגבים" עתרה לבג"ץ בדרישה להרוס בית ספר בלתי חוקי שנבנה סמוך לסוסיא על-ידי האיחוד האירופי והרשות הפלשתינית.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ב בטבת תשע"ו

האיחוד האירופי "עושה בית ספר" לישראל-ערוץ 7
מבנה בית הספר
צילום: רגבים

תנועת רגבים עתרה היום (ראשון) לבג"ץ בדרישה להרוס מבנה בית ספר בלתי חוקי אותו הקימה הרשות הפלשתינית במימון כספי של האיחוד האירופי סמוך ליישוב סוסיא שבהר חברון.

ב"רגבים" מסבירים כי המתחם החדש נועד לשמש כבית ספר עבור המאחזים הערביים הבלתי חוקיים הפזורים במרחב סוסיא, שתושביהם מגיעים בעיקר מהעיירה הסמוכה יאטה.

מאחזים אלו מטופחים ונתמכים על ידי הרשות הפלשתינית, השואפת לספח לשליטתה איזורים נרחבים בשטחי C הנמצאים תחת שליטה ישראלית מלאה. ההשתלטות על השטח מתבצעת בעיקר באמצעות הקמת רשת מאחזים פלשתינים בלתי חוקיים, בעיקר בדרום הר חברון ובאזור מעלה אדומים, בעזרת מימון נדיב מטעם האיחוד האירופי.

על פי המעקב שביצעה "רגבים" בשנים האחרונות - האיחוד האירופי בנה באופן גלוי וללא היתר, מאות מבני מגורים 'קראוילות', מבני שירותים, ואף טורבינות לייצור חשמל באמצעות רוח. כספים אירופאיים הועברו אף לפיתוח בלתי חוקי של תשתיות ביוב וסלילת דרכים.

באופן סימלי משהו, איתרה יחידת השטח של "רגבים" את המבנים החדשים בתאריך ה-1 בספטמבר, היום הראשון של שנת הלימודים. מיד לאחר מכן פנתה המחלקה המשפטית של הארגון למנהל האזרחי בדרישה לנקוט בצעדי פיקוח ואכיפה דחופים נגד המבנים, ולפתוח בהליכים פליליים נגד מבצעי העבודות.

צילום: רגבים

חרף מכתבים חוזרים ונשנים ששלחה "רגבים" בעניין, במנהל האזרחי לא נקטו כל צעדי אכיפה נגד המבנים ואף לא טרחו להשיב לפניות. בעקבות ההתעלמות הממושכת עתרה "רגבים" לבג"ץ בבקשה כי יורה למנהל האזרחי למלא את תפקידו כאחראי על אכיפת חוקי התכנון והבניה ביהודה ושומרון, ולהרוס את מבנה בית הספר. 

בדיון מיוחד שהתקיים לפני חמישה חודשים בוועדת המשנה לענייני יהודה ושומרון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, הצהיר האלוף יואב (פולי) מרדכי, העומד בראש המנהל האזרחי כי ישראל יצרה קשר עם השגרירויות של המדינות האירופאיות הבולטות המעורבות בפעילות זו, והתחייב כי "ביחס לכל בנייה לא חוקית יינקטו פעולות אכיפה וכך אנחנו נוקטים".

במהלך אוקטובר 2014, איתרה "רגבים" בית ספר לא חוקי דומה, שבנה האיחוד האירופי במאחז פלשתיני-בדואי הסמוך ליישוב אדם שמצפון לירושלים. גם במקרה זה עתרה "רגבים" לבג"ץ לאחר שרשויות החוק לא ביצעו כל פעילות אכיפה נגד בית הספר, חרף ההצהרות.