מספר שיא של מבקרים באושוויץ

מעל ל-1.72 מיליון בני אדם ביקרו במחנה ההשמדה בשנת 2015. מדובר במספר שיא של מבקרים בכל הזמנים.

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ג בטבת תשע"ו

אושוויץ בירקנאו
אושוויץ בירקנאו
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

על פי נתונים שפרסמו אנשי מוזיאון מחנה ההשמדה לשעבר אושוויץ-בירקנאו, בשנת 2015 נשבר שיא מספר המבקרים בשנה אחת באתר והוא עמד על מעל ל-1.72 מיליון בני אדם.

מרבית המבקרים בשנה החולפת, 425 אלף בני אדם, הגיעו מפולין עצמה. בריטניה נמצאת במקום השני עם 220 אלף מבקרים, כאשר אחריה נמצאות ארה"ב עם 141 אלף מבקרים, גרמניה עם 93 אלף, איטליה (76 אלף), ספרד (68 אלף) וישראל עם 61 אלף מבקרים.

במוזיאון מספרים כי שנת 2015 הביאה גידול ניכר במספר המבקרים מדרום וצפון אמריקה לעומת שנים קודמות, כאשר גידול משמעותי נרשם גם במספר המבקרים שהגיעו מאירלנד, הונגריה, סין וגרמניה.

"המעבר בין שרידי מחנה ההשמדה לשעבר אינו מהווה רק שיעור היסטוריה. זהו גם רגע של חשבון נפש ייחודי על האחריות שלנו לעולם העכשווי. זוהי הסיבה שהרבה מאוד מדינות יצרו כלים התומכים בביקורים חינוכיים של כל כך הרבה צעירים באושוויץ", אמר פיוטר ציווינסקי, מנהל מוזיאון אושוויץ-בירקנאו.

חודש אוגוסט היה החודש עם מספר המבקרים הגבוה ביותר במוזיאון, עם 210 אלף בני אדם. חודש ינואר הקפוא רשם את מספר המבקרים הנמוך ביותר – 57 אלף מבקרים בלבד. לאחרונה הפעילו אנשי המוזיאון גם שירותים המאפשרים לבצע הזמנה מראש של שעות הביקור, ואף השיקו אתר מקוון בו ניתן לערוך סיור פנורמי באושוויץ דרך האינטרנט.

אנשי המוזיאון גם מציעים סדנאות ופעילויות חינוכיות בנושא השואה לקבוצות מאורגנות מרחבי העולם, ולצורך כל הכשירו מעל ל-300 אנשי הדרכה בשפות שונות.