מכללה ירושלים נפרדת מהמייסד - ראיון

נשיא המכללה פרופ' יעקב כץ מסביר את סודו של הרב קופרמן, שהפך את המכללה לשם דבר. "עד לפני כמה חודשים הוא עדיין לימד".

בני טוקר , כ"ד בטבת תשע"ו

הרב יהודה קופרמן זצ"ל
הרב יהודה קופרמן זצ"ל
צילום: המכללה ירושלים

פרופ' יעקב כץ, נשיא "מכללה ירושלים", נפרד בערוץ 7 מהמייסד הרב ד"ר יהודה קופרמן שנפטר בגיל 87 והובא אמש למנוחות בבית העלמין בסנהדריה.

"הוא היה איש מיוחד במינו, מהפכן שעלה לארץ בגיל צעיר ובשנות השלושים לחייו פתח את המכללה בדירה וחצי בבית וגן. הוא למעשה הגה את החזון להקים מוסד תורני ברמה הגבוהה ביותר לבנות צעירות ממשפחות תורניות, ולחבר את לימודי התורה והיראת שמיים ללימוד אקדמי ברמה איכותית לקראת תעודת הוראה".

אלפי בוגרות בארץ ובעולם אהבו את הרב קופרמן והעריצו אותו, "למרות הביקורת שהיתה בהתחלה הוא עמד על העקרונות והפך את המכללה למוסד מפואר, הוא שינה את פני עולם החינוך של הבת התורנית לאחר התיכון וזה מה שיצר מאוחר יותר את המהפכה של המדרשות והמכללות.

"הוא רצה לאפשר לבנות להיות תלמידות חכמים, זה היה שונה ממה שמקובל, זה משך ביקורת אבל הוא לא נכנע. והיום המכללה קולטת בנות תורניות מכל גווני הקשת".

לדבריו במהלך השנים נוספו למכללה גם גברים, "הרב קופרמן זיהה לפני למעלה מעשר שנים שגברים שלומדים בישיבות גם חרד"ליות וגם חרדיות, ירצו ללמוד במוסד כזה, מוסד שנותן גם רמה תורנית גבוהה עם אוירה נאותה וגם לימודים אקדמאים. כיום לומדים כ-400 גברים בימים נפרדים מהנשים".

פרופ' כץ מציין כי הרב קופרמן כמורה, חתר תמיד להבנת הפשט, כלשונו. "הוא דאג שהבנות ילמדו בקיאות, ותמיד חיפש את השאלה הבסיסית ביותר בפרשנים, עד לפני כמה חודשים הוא עדיין לימד. הוא זה שלמעשה חיבר בין לימוד תורני לאקדמי והיום הרבה מוסדות הולכים בדרכו.

"הוא דגל בחינוך תורני לצד אקדמי גם לצורך מימוש עצמי ופרנסה כדי לקיים משפחות תורניות והיום יש אלפי מורות, מנהלות ונשים בתפקידים חשובים במשרות חינוכיות בארץ ובעולם כולל תכניות לבנות חו"ל שמגיעות לשנה לארץ".