"90% מהנשק הבלתי חוקי מגיע מצה"ל"

ועדת הפנים של הכנסת קיימה הבוקר (ד') דיון על טיפול המשטרה בנשק הבלתי חוקי במגזר הערבי. "זהו סרטן בגוף החברה הערבית".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ה בטבת תשע"ו

"90% מהנשק הבלתי חוקי מגיע מצה"ל"-ערוץ 7
השר ארדן בועדת הפנים
צילום: דוברות הוועדה

בוועדת הפנים של הכנסת התקיים הבוקר (רביעי) דיון בנושא כלי הנשק בישראל בכלל ובמגזר הערבי בפרט.

"בצפון הארץ, 90% מהנשק הבלתי חוקי מגיע מצה"ל", אמר השר לביטחון פנים גלעד ארדן בדיון, "בשנים האחרונות עושים מאמצים לזהות את מקורות הנשק. התחילו לסמן רימונים לשם כך. ב-2014-15 נפתחו 2,500 תיקים כל שנה על אחזקה, ייצור ונשיאת אמצעי לחימה לא חוקי".

לדבריו "צריך להעמיק את הפעילות. זו המדיניות שלי שהועברה למפכ"ל. מבצעים נרחבים מתבצעים כמעט כל שבוע. מי שסובל מהעבירות הוא קודם כל הציבור הערבי, שרבים מהם נפגעים משימוש בנשק הזה. אני מתחייב שבסוף השנה הזו תהיה הרבה יותר פעילות להציג".

"זהו סרטן בגוף החברה הערבית", אמר ח"כ אוסאמה סעדי, "הזהרנו כל הזמן, אבל כשהנשק מופנה פעם אחת לתל אביב קם קול זעקה. אנו כמנהיגות ערבית מוכנים לשתף פעולה ואמרנו את זה לשר ארדן 3 פעמים. שלא יטיפו לנו מוסר".

ח"כ טלב אבו עראר ציין בדיון "התחננו בפני המשטרה. אבל יש אוזלת יד של המשטרה. בדברים שמקעקעים את קיומנו אתם נותנים לנו אוטונומיה".

יו"ר הוועדה ח"כ דודי אמסלם אמר כי הדיון הוא לא ערבים נגד יהודים והדגיש "זו בעיה אמיתית".

ח"כ אבו עראר הוסיף "לפני 4-5 שנים הייתה קטטה. עצרו את המנהיגים. שאלתי על מה אני עצור, אמרו לי על אי מניעת פשע. כל שרי ביטחון הפנים לדורותיהם לא מנעו פשע. גם המפכ"ל. אתם צריכים עזרה שלנו למשטרה שלכם?". ח"כ אמסלם השיב לו "מה זה שלכם? אתה אזרח. למה אתה אומר שלכם? המשטרה שלך כמו שלי".

ח"כ אבו עראר ביקש מארדן לאסוף את הנשקים בלי אמצעים פסולים "אני פונה לשר – הבתים הערבים מלאים נשקים. נא להתחיל לאסוף, רק לא באמצעים פסולים". ח"כ יואב קיש השיב לו "מה זה אמצעים פסולים באיסוף נשק? אתה מציע לדפוק ולבקש אם אפשר בבקשה? או לשים מודעה בסניף הדואר?".

ראש השב"כ לשעבר ח"כ יעקב פרי ציין כי "באופן השוואתי לכלל המדינה הנוכחות המשטרתית בכפרים ערביים פחותה. צריך לקבל בחיבוק את העובדה שהמנהיגות הערבית רוצה לשתף פעולה. אם ראשי הציבור יסכימו לצאת למבצעים יזומים צריך לברך".

ח"כ באסל גטאס אמר כי השוטרים תופסים את הערבי כאויב "היסטורית היחסים בין המשטרה לאוכלוסייה הערבית רצופים חשדות ודעות קדומות. השופט אור כתב על זה הרבה ומאז זה לא השתנה. השוטרים תופסים את הערבי כאויב ואנו תופסים את המשטרה כגוף עוין וזה משליך על הכל. בשנות ה-70-80 הייתה הרבה פחות נוכחות משטרתית ולא הייתה חתיכת נשק אחת. איך פתאום קמות תחנות משטרה בכפרים וכמות הנשק עולה?".