פרשת עזרא לנדרובר: נפגעים ניגשו למשטרה

צחי פנטון, מנכ"ל ברקת איסוף מודיעין, קורא למי שנפגע להגיש תלונה במשטרה. עמיחי אתאלי: אנחנו רק בקצה הקרחון.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , כ"ה בטבת תשע"ו

צחי פנטון, מנכ"ל ברקת איסוף מודיעין, שמלווה את פרשת "עזרא לנדרובר" מגלה כי נפגעים החלו כבר להגיש תלונות במשטרה וקורא לאחרים לנהוג כך. "זה חשוב ביותר. למענכם ולמען ילדינו", אומר פנטון.

עמיחי אתאלי, כתב ידיעות אחרונות, חשף היום (רביעי) כי שר החינוך אז הרב יצחק לוי ידע על הסיפור

כך כותב הבוקר אתאלי בפייסבוק: אז מתברר שכל מה שחשבתם שאתם יודעים על פרשת עזרא לנדרובר זה רק קצה הקרחון.

בשבועיים האחרונים קיבלתי יותר מאלף פניות. חלקן מאנשים שנהנו מהנוסטלגיה, אחרים שרגליהם דוגדגו אבל גם כמה וכמה סיפורים של מי שהיו נערים צעירים (חלקם בני 13) שמספרים על אובדן הכרה לא ברור ולאחר מכן כשהם מתעוררים, כאבים עזים באיברים אינטימיים.

וזה בכלל לא הכל. לקראת כתבה שתתפרסם במוסף לשבת של ידיעות אחרונות, אנחנו מפרסמים היום עוד פרטים בלתי נתפסים שהגענו אליהם במסגרת ההליכה על העקבות: התברר לנו בין היתר שהמחנכים בישיבות באותן שנים ידעו באופן חד משמעי על פעילותו של האיש.

בזכות עזרא חידשתי עכשיו קשרים עם אנשי צוות בישיבת כפר הרא"ה שבה למדתי. עם חלקם לא דיברתי 18 שנה. בכפר הרא"ה הכירו היטב את פעילותו ובאמת רצו לגדוע אותה. הישיבה שכרה אפילו חוקר פרטי שירדוף אחריו והוא הצליח להביא חומרים אבל משהו באותן שנים היה כנראה נרפה מאוד. דיברתי עם החוקר. הוא מספר שידעו בזמן אמת על מעשי אונס חד משמעיים, חלקם לטענתו אפילו דווחו למשטרה אבל משום מה זה לא הגיע לשום מקום. במשטרה, אם תהיתם, לא מוצאים היום זכר לתלונות שהוגשו אז. ואחרי זה מתפלאים שצצות קונספירציות.

השלב שזה כבר נהיה פסיכי הוא העדות שהגיעה אלינו ולפיה אחת האמהות של הנערים שנפגעו היתה כל כך חסרת אונים, עד שהחליטה לפנות לשר החינוך בכבודו ובעצמו. צלצלתי לרב יצחק לוי פעמיים השבוע. הוא נשמע איש טוב ותמים. אישר את הפרטים אחד לאחד: "ידעתי על פעילותו. אסרנו על כניסה שלו לתוך הישיבות ואמרתי לעוזרים שלי לדווח למשטרה. לא מצאו אותו כי הוא כנראה טיפוס ממש חמקמק".

אם אני צריך לשפוט אותו ואת הרבנים בכלים התודעתיים של היום, תוך חצי דקה גם המחנכים וגם שר החינוך נכנסים לכלא. לאותו תא עם עזרא. לזכותם ייאמר שעל אף שלא עברו כל כך הרבה שנים, אנחנו כנראה כבר בדור אחר לגמרי. היום אי אפשר  לדמיין ששר החינוך יידע בזמן אמת על פעילותו של פדופיל בלמעלה מעשרה בתי ספר, אחד שבא עם הג'יפ שלו, מעמיס עליו מאות נערים כצאן לטבח, נותן להם לנהוג בלי רשיון, לירות באקדח, מסמם אותם ותוקף מינית.

אין מצב שהיום זה ייוודע למורה הכי זוטר בלי שהוא יהפוך את העולם עד שהעסק הזה ייעצר. בטח ובטח שלא לשר החינוך עצמו. מי יעלה היום על הדעת שמה שיעשו זה למנוע מהטורף להיכנס לתוך הישיבות וזהו למעשה.

יש מצב שאחרי הכל, גל השיימינג שנחשפנו אליו לאחרונה והפומביות הגדולה שניתנה למקרים של פגיעה באזרח הקטן, הם פשוט תגובת נגד קיצונית למצב הבלתי נסבל ששרר פה בעבר. פעם היו אונסים, פוגעים, רוצחים נפשות. המורים ידעו, אפילו שר החינוך ידע "אבל עזרא היה נורא חמקמק". היום אין דבר כזה. וטוב מאוד שכך.