בנות האולפנה
בנות האולפנה אולפנת לבונה

אתמול התהפכה לבת שלי הבטן, הראש התחיל לכאוב, דמעות התחילו לזלוג, כעס, עצבים, מהומה גדולה. הכל קרה מסיבה אחת פשוטה: יום הבחינות הגדול הגיע!

עכשיו, שמישהו בבקשה יסביר לי למה ילדה בת 12 צריכה לעבור את זה??

אזהרה: זה הכי נחמד שאני יכולה להיות במאמר הזה. אם את לא מתחברת, לא כדאי לך להמשיך לקרוא!

למי שלא שם לב, עונת הבחינות החלה... מה שאומר שבנינו ובנותינו הצדיקים, המדהימים והאהובים מתייצבים בימים אלו במוסדות החינוך הגבוהים, קרי – ישיבות ואולפנות ומנסים את מזלם בכניסה למקום המיוחל, בעל השם הטוב ביותר, האיכותי ביותר והנחשק ביותר.

לשם כך, הכנתי מדריך מלא להורה המתחיל, רק כדי שתבינו איך זה הולך:

1. מבררים לאן החבר'ה הולכים. ואז: בוחרים ללכת אחר הזרם או דווקא לשבור שגרה ולהיות "ייחודיים".

2. לוקחים בחשבון שאולי לא יקבלו אותנו ולכן חושבים מראש על 3-5 אופציות שונות.

3. הפרמטרים שעלינו לקחת בחשבון: רמה דתית – דתי לייט, דתי, תורני, חרד"לי. רמה לימודית- גבוהה, בינונית, קלה. מסלול – אקסטרני, פנימייה. דגש לימודי – עיוני, מקצועי, אומנותי. גודל מוסד – ביתי, תעשייתי. רמה חברתית – דגש חוויתי, חברותי, התנדבותי או מיקוד לימודי. חברות – ללכת עם או בלי. מרחק מהבית – קרוב או רחוק. ועוד...

4. אחרי שבחרנו מס' מוסדות עלינו ליצור איתם קשר בדרך הבאה: להיכנס לאתר אינטרנט, למלא טפסים, לשלוח אישור הגעה ליום בחינה, לשלוח אישור הגעה ליום ראיון, להתקשר למוסד לוודא שהם קיבלו והכל בסדר, לשבץ ביומן.

5. במאמר מוסגר: בטופס שעלינו למלא לכל מוסד – יש להזין פרטי תלמיד מלאים, פרטים מלאים על אבא, פרטים מלאים על אמא, שמות כל האחים ואחיות כולל מוסדות לימוד, טופס ויתור סודיות, נספחי בריאות ועוד...

כל זה כפול 3 או 4 או 5 פעמים. כמספר המוסדות שאליהם אנו מגישים מועמדות.

6. מס' הפעמים שעלינו להסיע או להגיע לכל מוסד: ביום הפתוח, בערב הורים, ביום הראיון וביום הבחינה... כפול 3, 4, 5 מוסדות שונים.

7. ביום ההגעה לראיון/הבחינה יש להגיש: צילום ת.ז. הורים+ספח, תמונת פספורט, גיליון ציונים מחצית אחרונה ועוד... כפול 3, 4, 5 מוסדות שונים.

8. כמובן שצריך גם לשלם לכל מוסד שבאים "לבדוק" – 100 ₪ דמי רישום שלא יוחזרו לעולמי עד! (כפול מס' המוסדות הנבדקים).

9. הבחינה התמימה ביהדות כוללת שאלות שלא מביישות "מבדקי גיור" – לא כולל ילדים שבאים מבתים תורניים במיוחד, שמדקלמים מתוך שינה – לפני כמה זמן חי הרמב"ם, מה אומר המושג "ראשון לציון", ומי מגיע אחרי האמוראים...

10. במקרים מסויימים המבדקים הם המשוכה הראשונה ורק ה"ראויים" מגיעים לשלב הראיונות.

11. יש כאלו ש"נופלים" גם אחרי הראיונות...

12. יש כאלו שבדרך נרמסים להם: הכבוד העצמי, הביטחון העצמי, הדימוי העצמי – שהולכים לאיבוד בתוך המוסדות עתירי הידע והתלמידים, שבעיקר מאבדים את עצמם!

יותר מכל כואב לי המעמד שאליו הבאנו את ילדינו שדיי מזכיר לי בחינות לקורס טיס (לא ניסיתי, רק משמועות) – במילה אחת: הבחינה!

מה, או את מי, בדיוק בוחנים כאן? את אורך החצאית או את אורך הפיאות, את מספר המאיות בתעודה או האם אמא שלך שמה כיסוי ראש מלא/חלקי או בכלל לא...

איך קרה שאנחנו שקוראים לכולם להיות "יהודיים" , להתחבר לשורש, לנשמה, לאמת, לאני – הפכנו להיות נושאי דגל "התרבות המערבית" כשזה קשור לחינוך של ילדינו.

כל מה שבוחנים בתקופה הזו הם רק סממנים חיצוניים!!! ציונים, מראה ותלבושת חיצוניים.

ואם יש מקום שלא בודק את זה, אז זה בטח מקום של "מפסידנים" שמקבל אליו את כל אלו שלא עברו את המיונים לקורס טיס, כן – כל אלו שהולכים להיות חיילי נע"ת וקציני עציץ.

חבר'ה, נא להתעורר!!! אנחנו מבולבלים. ברצינות. יותר מזה, אנחנו מבלבלים את הילדים שלנו – כן, עשרות אלפי ילדים מתמודדים בימים אלו בדיוק בקרב הזה, וזו בהחלט התמודדות לא פשוטה, אנחנו מטיפים להם יום יום שמראה חיצוני זה לא העיקר, שהציון לא משקף את מה שאתה באמת, שהתלבושת שאדם לובש אינה מעידה על הפנימיות שלו – הם פתאום קמים יום אחד ומגלים ששיקרנו להם. שכל הדברים החיצוניים האלו הם העיקר. הרי זה מה שקובע מה יעלה בגורלם.

איך אמרה הבת שלי? "אני מפחדת שלא אתקבל לאולפנה כי זה מה שיקבע את המשך החיים שלי". בחוויה שלה, זה מה שקובע את המשך החיים שלה.

התובנות שלי:

1. להאמין בילדים שלנו ולתת להם להרגיש את זה ולומר להם: "אין לי ספק שתתקבל/תצליח. למה? כי אין סיבה שלא..."

2. במידה והילד שלי יתקבל למוסד המיוחל עליי למצוא דרך לשלש את ההכנסות שלי. הידעת שמוסד פנימייתי יכול להגיע לגובה שכ"ל של 17,000 ₪? כן. הכוונה היא לילד אחד בלבד. בחישוב שלי: בעוד 3 שנים יהיו לי בע"ה 4 ילדים באולפנות וישיבות כך שעליי לגייס כ-80,000 ₪ בשנה למוסדות חינוך תורניים.

3. התובנה האחרונה, אין לי פתרון הולם. אשמח לעזרתך... תגובות והצעות אפשר להשאיר בתחתית המאמר.

4. חפרתי מספיק. אני הולכת לשתות שתי  כוסות מים ולהתאמן ברכיבה על אופנים. אחרת איך אספיק לחלק עיתונים ב-04:00 בבוקר... השלמת הכנסה כבר אמרנו, לא?

-------------------------------------------------------

דנה בוסקילה – מנטורית להצלחה נשית-יהודית. מאמנת אישית ועסקית. מנחת סדנאות ומרצה.

danabuskila@gmail.com

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו