הפגנות ה"נכבה". ארכיון
הפגנות ה"נכבה". ארכיוןפלאש 90

לאחר יפו מגיע כעת תורה של ירושלים ועל אף התנגדויות של חברי מועצת העיר ופעילים נוספים צפוי להתקיים בימים הקרובים בסינמטק שבעיר פסטיבל סרטי נכבה מבית מדרשה של עמותת השמאל הקיצוני 'זוכרות'.

האירוע המתוכנן להתקיים בירושלים קורה חודש וחצי לאחר אירוע דומה שקיימה העמותה ביפו. אז, כך מדווחים ב'זוכרות' מילא הפסטיבל את האולמות בסינמטק תל אביב ובתאטרון הסראיא שביפו. בעמותה מדגישים כי הפסטיבל התקיים למרות ועל אף איומיה של שרת התרבות והספורט למנוע תקציבים ממוסדות תרבות שיאפשרו במה לפסטיבל מסוג שכזה.

בהודעה שפרסמו אנשי 'זוכרות' לקראת האירוע המתוכנן בירושלים נכתב כי הפסטיבל, '48 מ"מ' שמו, "מבקש להקרין סרטים העוסקים בנכבה הפלסטינית ובשיבת הפליטים. השנה מציג הפסטיבל מגוון של יצירות קולנועיות עכשוויות ומקוריות, המאפשרות ליצור שיח אזרחי פוטנציאלי ולהתוות את דרך קבלת האחריות והתיקון כאפשרות ליצירת חיים משותפים, רב-תרבותיים ודמוקרטים לכל תושבי הארץ והאזור".

בזוכרות מציינים גם כי האירוע צפוי להתקיים על אף מאמציהם של פעילי ימין ירושלמים למנוע את ההקרנה בעיר. כמו כן מתוכנן שיח עם יוצרים לאחר הקרנת הסרטים.

אם לאי מי בשמאל הישראלי עדיין נדמה שמקור הסכסוך הישראלי פלשתיני הוא בשנת 67' עם תום מלחמת ששת הימים הרי שגם הפסטיבל הזה, ולו רק משום השם שנבחר לו, מזכיר כי בסיס הזעם הפלשתיני כלפי מדינת ישראל הוא בעצם הקמתה בשנת 1948. אנשי 'זוכרות' אף מבהירים זאת כאשר הם מציינים שמועד הפסטיבל נקבע להיות "סביב תאריך כ"ט בנובמבר, המציין את החלטת האו"ם על תכנית החלוקה בשנת 1947. תכנית זו קיבעה את ההפרדה בין יהודים לפלסטינים בארץ, ומהווה צומת מרכזי בסכסוך המתמשך ובהפיכתם של מאות אלפי פלסטינים לפליטים".