"אור ירוק לזיהום מי השתיה של גוש דן"

שופטי בג"ץ המליצו לעמותת "ירוק עכשיו" למשוך את העתירה בנושא הביוב הזורם בואדי חרמייה. בעמותה נדהמו מההמלצה.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ו בטבת תשע"ו

"אור ירוק לזיהום מי השתיה של גוש דן"-ערוץ 7
רק להגן על הדמוקרטיה. הנשיאה נאור
צילום: דוד ועקנין, פלאש 90

בג"ץ קיים היום (חמישי)  דיון בעתירת עמותת הסביבה 'ירוק עכשיו' שדרשה מהמנהל האזרחי לטפל בבעיית הביוב הזורם בנחל חרמיה אל עבר שטחי ישראל.

בדיון נדהמו העותרים לשמוע את המלצת נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור למשוך את העתירה מאחר שהם לא הציעו מצידם פתרון קונקרטי לבעיית הביוב.

הפניות בדין זיהום בנחל החלו​​ בשנת  2009 לאחר שזוהה זיהום חמור של השפכים מהרשות הפלסטינית אל עבר ישראל דרך נחל חארמיה​ ולאחר שלא התקדם דבר, הוגשה העתירה לפני כחודשיים.​

פניות חוזרות ונשנות של 'ירוק עכשיו' אל קמ"ט איכות הסביבה במנהל האזרחי בדרישה לפעול להפסקת הזרמת השפכים ולטפל במפגע החמור,​ ​לא הועיל​ו​.

השופטים נאור, חיות וסולברג יעצו לעורכי הדין שייצגו את העמותה, אלישי בן יצחק ,דוד הרשקוביץ​ ​ותומר ישראל, למחוק את העתירה מאחר וזו לא הציעה פתרון קונקרטי לבעיית הביוב. עורכי הדין מטעם העמותה ניסו לשכנע את השופטים כי מציאת פתרון יעיל לשפכים בכמות של 500-600 מ"ק ליום הוא תפקידה של המדינה, גם על פי חוק. הנשיאה נאור ציינה אמנם כי את הסוגיה הפוליטית של שפכים המוזרמים לשטח ישראל יש לפתור בדרגים המדיניים והפוליטיים, אך המליצה על משיכת העתירה מאחר והעותרים, גוף אזרחי לא הציע פתרון קונקרטי

מהעמותה נמסר בתגובה כי עמדת הנשיאה תמוהה ביותר מאחר ולא יעלה על הדעת שבג"ץ יטיל אחריות למציאת פתרון על מפגע שבאחריות המדינה על גוף אזרחי.

"נדמה כי בעוד בג"ץ נוטה פעמים רבות להתערבות בוטה בניהול המדינה, ככל שהדבר נוגע לזיהום חמור ומתמשך של מי התהום של מדינת ישראל, הפעם בחר להותיר את הפתרון בידי הרש"פ. המדינה בתשובתה הודתה בקיום הבעיה והסבירה כי הרש"פ אינה ממהרת להביא לפתרונה​ וזאת בלשון המעטה​. מדובר בהתנערות מאחריות של מדינת ישראל המאפשרת פגיעה מתמשכת במאות אלפי תושבים בגוש דן אשר מי התהום שלהם ממשיכים להיות מזוהמים מדי יום על ידי ביוב תושבי הרש"פ", הדגישו בעמותה.