"מעבר לקווים": סדרה חדשה על מתנחלים

התרסה או מורכבות? שני במאים תושבי תקוע בסדרה חדשה על ערבים, מתנחלים ומה שביניהם.

יערה וייס , כ"ז בטבת תשע"ו

מעבר לקווים
מעבר לקווים
צילום: צילום מסך

סדרה חדשה רצה ברחבי האינטרנט בימים אלו, "מעבר לקווים" שמה. או כהגדרת היוצרים, 'הסדרה שחוצה את הקווים האדומים מעבר לקו הירוק'.

את הסדרה יזמו והגו הבמאים אדם צחי ונעם קידר, שניהם מתקוע. עזר להם המפיק אוהד דומב (שטיסל, סרוגים). גם השחקנים הם תושבי תקוע ברובם.

הסדרה היא בת שישה פרקים קצרים בינתיים ומביאה סיטואציות מורכבות מחיי המתנחלים, כמו המכולת היקרה שביישוב, מעמד האישה ואפילו עקירת עצי זית. 

- אז התרסה, או קריאה לראייה של מורכבות?

באחד הפרקים ניתן לראות את הרבנית ביישוב (הדר גלרון) מעבירה שיעור לנשות היישוב בבית הכנסת. "אין יותר כובש ונכבש, שולט ונשלט" היא אומרת להן ומתכוונת לחלוקת התפקידים בין גברים לנשים בבית. "או שנחלק את העוגה שווה בשווה, או שבסוף לא תהיה עוגה", היא חורצת.

הבנות מהנהנות ובסוף הסרטון ניתן לראות אותן כשהן קוראות בתורה בבית הכנסת בעזרת הגברים, ומעזרת הנשים מקשיב להן האיש שאמר להן שבקרוב תהיה תפילת מנחה. הנשים, אגב, הורידו את כיסוי הראש.

"לא סתם בחרנו לגור בתקוע", אומר קידר. "תקוע היא יישוב מאד מכיל ומקבל ובדיוק על זו הסדרה - שבירת המוסכמות, וזה מה שיביא את הגאולה".

כשקידר אומר "שבירת מוסכמות", הוא מתכוון גם לפרק האחרון בו מצולמת סיטואציה של פעילי שמאל המנסים לתעד עקירת עצי זית של ערבים ע"י מתנחלים. באמצע הסרטון, מגיח יהודי אחר ופותח בשיחה עם ערבי מהכפר הסמוך. הם צוחקים מהסיטואציה ההזויה שלידם, ובשיחה ידידותית שלא הייתה מתפתחת במקרה אחר, מגלים שרב המשותף ביניהם על המפריד.

קידר: "הסדרה הזו מעצבנת גם חילונים וגם דתיים. מי שהוא מקובע לא אוהב אותה. אבל יש מי שרואה את המְעבר של כל הבלאגן, מסתכל עליו מלמעלה", הוא אומר. "יש אפילו ערבים שעשו לייק לעמוד שלנו", הוא מצהיר בגאווה.

"אפשר לחיות בדו קיום בין ערבים ליהודים, דתיים וחילוניים, אשכנזים וספרדים", הוא אומר. "ומי ששישאר פה אחרי כל הכאוס הזה יהיה מי שמסוגל לעשות שלום, ולהכיל מורכבות". כשאני שואלת אותו האם הוא עומד מאחורי דבריו גם בימים טרופים אלו, הוא עונה: "אני מושיט יד לשלום, וזאת היה דרכו של הרב פרומן. אם יילכו איתי במלחמה – כמובן שאלחם, אבל קודם כל אושיט יד לשלום".

על הסרטון שבו הנשים מורידות את כיסוי הראש וקוראות בתורה בנוכחות גבר הוא אומר, "זה הסרטון הכי גאולתי". כשאני מרימה גבות הוא אומר, "הבעיה הכי גדולה בעולם, זה שגברים מנהלים אותו. תסתכלי כמה מלחמות יש. בסופו של דבר נשים תבאנה את הגאולה".