מכון ויצמן לבנט: אנחנו מודאגים

בכירה במכון פנתה לשר החינוך בעקבות כוונתו למנות "מחליפה ללא מעמד אקדמי וניהולי בכיר" כהגדרתה לסגנית יו"ר המל"ג.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ט בטבת תשע"ו

בנט, לוח, כיתה
בנט, לוח, כיתה
צילום: Sasson Tiram/Ministry of Education

פרופ' מיכל אירני, יו"ר המועצה המדעית במכון ויצמן למדע, שיגרה הבוקר (ראשון) מכתב לשר החינוך, נפתלי בנט, בעקבות החלטתו למנות את ד"ר רבקה ודמני לסגנית יו"ר המועצה להשכלה גבוהה.

"בשם מדעני מכון ויצמן למדע, אנו פונים אליך מתוך דאגה לעתיד החינוך והמחקר המדעי בישראל ברמה הלאומית", פתחה אירני. "פנייתנו זו נעשית כמדענים שחשיבות המחקר המדעי ומצוינותו עומדות לנגד עיניהם, ולא כנציגי ארגון או סקטור".

לדבריה, "כמדענים שטובת החברה, המדע והמדינה לנגד עיניהם, ברצוננו להביע חשש ודאגה מהאפשרות של איבוד נכס יקר זה. שינויים בלתי זהירים עלולים להביא לאבדן דרכה של מערכת ההשכלה הגבוהה, ובכך להידרדרות מהירה של המחקר והחינוך המדעי, הדרדרות שתהיה בעלת משמעויות אדירות לכלכלתה ולחוסנה של ישראל".

אירני ציינה, "העקרונות המרכזיים שהיוו עד היום ערובה להצלחת המערכת האקדמית הישראלית, היו עצמאותה ושאיפתה למצוינות. ללא חופש אקדמי לא תתקיים מערכת אקדמית ראויה לשמה. החופש האקדמי צריך לכלול גם חופש ניהולי".

"הדחתה של פרופ' מסר ירון, ומינויה של מחליפה ללא מעמד אקדמי וניהולי בכיר, מהווים פגיעה קשה באוטונומיה של ההשכלה הגבוהה ובאיתנותה", טענה אירני.

"אנו קוראים לך להמנע מצעדים חד צדדיים ולבנות דיאלוג מתמשך עם מערכת ההשכלה הגבוהה, שישמר את יתרונותיה ויגדיל את תרומתה לאורך זמן", הוסיפה.