חידון התנ"ך - חלק שני.

ועדת החינוך של הכנסת קיימה בצהריים (שני) דיון בנושא התבטאויותיהם של מרצים באוניברסיטאות נגד נבחרי ציבור, בעקבות סערת הפוסטים בפייסבוק של מרצים באוניברסיטה העברית נגד שרת המשפטים איילת שקד.

בפתח הדיון אמר היוזם, ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי), "לקרוא לשרת המשפטים 'חלאה ניאו נאצית' זה אינו חופש אקדמי או חופש ביטוי, ביטוי שכזה חצה קו אדום והוא בתחום השיסוי".

לדבריו, "אני מצפה מראשי האוניברסיטה שיקראו לד"ר כסיף להתנצל ולבקש סליחה על התבטאותו. במידה ולא יתנצל, אני מצפה מראשי המועצה להשכלה גבוהה וכן מראשי אוניברסיטת ירושלים, להפסיק את העסקתו של ד"ר כסיף לאלתר. אני מצפה גם ממשטרת ישראל שתמצה חקירתה על השיסוי בדבריו של ד"ר כסיף. יש חופש ביטוי, אין חופש שיסוי".

ח"כ שרן השכל (ליכוד), הצטרפה לקריאה שלא להקל ראש בהתבטאויות אלו, "אסור לעבור לסדר היום על גישה כזאת של חוסר ערכים ואלימות. כולנו למדנו מה קורה מאלימות והתלהמות".

ח"כ ג'מאל זאחלקה ביקש להגן על המרצים, "צריך קודם כל לשבח את המרצים האלה - המרצים האלה לא מתלהמים. המצב קשה, לא ההתבטאויות. יש תהליך של פשיזציה. יכול להיות שיש אנשים שלא מרגישים נוח עם זה וטוב מאוד שהם לא מרגישים נח".

ראש החוג למדעי המדינה באוניברסיטה העברית,  פרופ' מנחם הופנונג, ציין בדיון כי ד"ר עופר כסיף מלמד במחלקה בראשותו, כמו גם במחלקות נוספות ובמוסדות נוספים, "אני דיברתי איתו וביקשתי ממנו להימנע מלהתבטא באופן חריף. זה מה שאנחנו יכולים לעשות. במסגרת האוניברסיטה אני לא יכול לעשות כלום. יש אנשים שמועדים וזה לא צריך להביא לידי סנקציות ואני גם לא רוצה להגיב על כל אמירה שיש מחוץ לכיתה. אם יש משהו בתוך הכיתה זה סיפור אחר".

נעמה כרמל, סטודנטית באוניברסיטה העברית חברת תנועת 'אם תרצו', טענה בדיון כי במסדרון של האוניברסיטה צעק להם דר כסיף - "חלאות".

"אנחנו מפחדים שהוא יוריד לנו ציונים", הוסיפה.

ח"כ חנין זועבי תקפה בחזרה, "זה שבכנסת רגילים לסתימת פיות ורדיפה פוליטית זה אנחנו רגילים. אני מתפלאת על נציגי האקדמיה שלא מגנים על חופש בביטוי".

"אתם צריכים להתריע על פשיזם וגזענות. צריך לתת צל"ש לאלה שיש להם אומץ להתריע. אתם פשיסטים", הוסיפה זועבי.

במהלך דבריה של זועבי פרצה סערה בחדר הוועדה.