הרב רצון ערוסי
הרב רצון ערוסיצילום: יח"צהרב ד"ר רצון ערוסי, חבר מועצת הרבנות הראשית ורב העיר קרית אונו, יוצא היום (שלישי) נגד החלטת בג"ץ לאפשר לנשים להתמודד לכהונת מנכ"ל בתי הדין הרבנים ולפטור אותן מהתנאי של החזקה בתעודת רב עיר או דיין.


"אני מצר על כך שמשרבבים סוגיה הלכתית מובהקת, בעניינים שהם קשורים לשיח הציבורי, להפליה מגדרית של המין הנשי, זה לא נוגע לעניינינו", טען הרב ערוסי.

 

לדבריו סוגיות הלכתיות, אל לו לבג"ץ להתערב בהן, "מהרגע שבג"ץ אומר שלא צריך השכלה רבנית כדי להיות מנכ"ל בתי הדין הוא מתערב בעניינים הלכתיים. וכל מי שמעוניין בשמירת הזהות היהודית וכן האחדות בין דתיים ללא דתיים, חייב לשמור על אותו חיבור דק ועדין כדי לא לפגוע בדברים שעלולים לפרום את הקשר הזה".

 

הרב ערוסי ציין שהרקע הרבני של מנכ"ל בתי הדין הוא תנאי שנקבע על ידי הרבנות והוא חיוני, "תפקיד מנכ"ל בתי הדין הרבניים, צריך להיות עם השכלה תורנית כזאת שקשורה למערכת. נכון שגם מזכיר בתי המשפט צריך השכלה משפטית ושם אין הבדל בין איש לאישה. אבל אצלנו עניינים של דיינות ורבנות קשורים רק לאנשים".


"נכון שבמקרא הנביא אומר, ואשלח לכם את משה אהרון ומרים והתרגום מפרש, אהרון לאנשים ומרים לנשים, אבל זה יקרה בעזרת ה' כשנצליח להיות מדינה יותר מכוננת ומאוזנת, אז יהיה אפשר שיהיו נשים מורות הוראה לנשים. אבל אין בהלכה שאישה יכולה להיות מורה הלכה, רב או דיין, ואם בג"ץ החליט לשנות את ההלכה הוא יוצר קרע בין דת למדינה", הוסיף הרב.

 

לדבריו, מנכ"ל זה לא רק תפקיד של עניינים מנהלתיים, "למנכ"ל יש השפעה על תכנים, אני לא מבטל את הטוענות הרבניות, אבל אם הרבנות החליטה שכושר להיות מנכ"ל בתי הדין, אין לו די בטוען רבני או טוענת אלא בכושר של רב עיר או דיינות, מה לו לבג"ץ להתערב בשיקול דעת של מוסד שנועד לפסוק הלכה בישראל".