צוללת אח"י רהב
צוללת אח"י רהבצילום: דובר צה"ל

בטקס חגיגי בבסיס חיל הים בחיפה התקבלה היום (שלישי) הצוללת אחי רה"ב והיא מצטרפת באופן רשמי למערך הצוללות של צה''ל.

מפקד חיל הים האלוף רם רוטברג הכריז כי הצוללת הבאה שתגיע מגרמניה בשנת 2019 תיקרא "אח"י דקר", על שם הצוללת שטבעה ב-1968 ובה 69 אנשי צוות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בטקס כי ״צי הצוללות שלנו משמש להרתעת האויבים ששואפים להשמידנו. הם לא ישיגו את מבוקשם. הם צריכים לדעת שישראל מסוגלת לפגוע בעוצמה רבה בכל מי שמנסה לפגוע בה.

''ואזרחי ישראל צריכים לדעת שישראל היא מדינה חזקה מאוד, ושאנו עושים ונעשה הכל כדי להגן עליכם, בכל מקום ובכל זירה", הוסיף נתניהו. ''בעולם הקינטי – ובעולם הקיברנטי – עם מערך הסייבר שאנו בונים. באויר - ומעל האויר – בחלל. בקרקע – ומתחת לקרקע מול איום המנהרות. בים – ומתחת לים – עם צי הצוללות״.

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר בטקס כי ''אל צי זרוע הים מצטרפת היום אח"י רהב. 68 מטר, 2,100 טון של תחכום עצמה וחדשנות. ללא כל ספק, אח"י רהב היא מכונת המלחמה האימתנית, המשוכללת המורכבת והיקרה ביותר שיש היום בידי צבא ההגנה לישראל.

"בעשורים הבאים, אח"י רהב תיקח חלק פעיל בהגנה על מדינת ישראל ועל המרחב הימי שלה תוך שהיא פועלת עמוק יותר, רחוק יותר, וזמן ממושך יותר במצולות, מתחת לפני המים. רואה ובלתי נראית. פוקחת עין ומעצימה את יכולת הפעולה שלנו בזירה הימית", הוסיף הנשיא.

ריבלין פנה לצוות הלוחמים שעל אח"י רהב, ''האחריות על כתפיכם כבדה. הרחיקו רואי הרהיבו עוז צאו לשלום וחיזרו בשלום. אנחנו נמתין לכם על החוף''.

טקס מסירת אח"י רהב
טקס מסירת הצוללת אח"י רהב בגרמניה

שר הביטחון משה יעלון אמר בטקס כי "הצטרפותה של הצוללת החדשה 'אח"י רהב' לזרוע הים, ולמערך הכוחות המבצעי שלה, מהווה נדבך נוסף בעוצמתנו. 'אח"י רהב', ואחותה 'אח"י תנין', לצד שלוש הצוללות הנוספות, יאפשרו לזרוע הים להמשיך ולפעול בשילוב כוחות עם שאר יחידות ומערכי צה"ל כדי לסכל את כוונות הזדון של אויבינו לשבש את חיינו''.

"הצוללות והלוחמים שמפעילים אותן יעשו זאת כפי שהם עושים עד היום: בדממה, בהפתעה וביצירתיות הם יגיחו מהמצולות, לעיתים אף ישובו לבסיסם מבלי להותיר סימן, מניחים לבנה נוספת בחומת המגן של ישראל", כך שר הביטחון.