איש אמת לאורך כל ימיו

הרב פרופ' אברהם אבא וינגורט מספר לערוץ 7 על חייו ופועלו של רבו ה"שרידי אש" הרב יחיאל יעקב וינברג זצ"ל במלאת 50 שנה לפטירתו.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ד' בשבט תשע"ו

 צפו בראיון המלא

הרב פרופ' אברהם אבא וינגורט, מתלמידיו של הרב יחיאל יעקב וינברג זצ"ל, מחבר ה"שרידי אש", מספר עליו במלאת לו היום (חמישי) חמישים שנה לפטירתו.

הרב וינגורט מסביר כי ניתן לחלק את  חייו של הרב וינברג לשלוש תקופות, תקופת לימודיו בליטא, אצל הסבא מסלבודקה והרבנות בליטא. באותה תקופה עוצבה אישיותו מהחינוך של תנועת המוסר כשלמד מרבי נתן צבי פינקל, הסבא מסלבודקה, ורבי נפתלי אמסטרדם, ומעוד רבנים מגדולי תנועת המוסר.

תקופה שנייה מתחילה עם הגעתו במהלך מלחמת העולם הראשונה לברלין שם התמנה לאחר זמן לראש בית המדרש לרבנים בעיר. במהלך התקופה הוא פוגש את הרב אברהם יצחק קוק שמתרשם ממנו עד מאוד. באותם ימים עולה המפלגה הנאצית לשלטון והרב וינברג מתמודד עם שאלות קשות שמתעוררות בעקבות האנטישמיות.

תקופה שלישית - במלחמה שרד הרב בקושי רב ובסיום המלחמה הגיע לבית חולים של הצבא האמריקאי שם פגש באביו של הרב וינגורט שהעביר אותו לשוויץ למונטרי. הרב וינברג שהגיע כפליט החל לדאוג במרץ לשרידי השואה ובאותה תקופה הוא מחבר את ספריו הרבים והחשובים, ביניהם גם את ה"שרידי אש".