לא למסחר בשבת - כן לתחבורה ציבורית

במכתב ששלח לחברי כנסת וראשי רשויות מקומיות מציע ראש עיריית ת"א לגבש אמנה חברתית שתסדיר את ההתנהלות ביום השבת

ניצן קידר - ערוץ 7 , ג' בשבט תשע"ו

רון חולדאי
רון חולדאי
פלאש 90

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי יוצא ביוזמה משלו בנוגע למה שהוא מגדיר רצון לגבש אמנה בעניין השבת בישראל. זאת על רקע הצעת החוק של ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) בנושא.

"תפיסת העולם המנחה הייתה ונשארה כי יום השבת צריך להיות יום מנוחה בו אין מסחר ועבודה. זהו ערך סוציאלי ממדרגה ראשונה. לכל אדם צריכה להיות זכות ליום מנוחה בשבוע. אך טבעי שכיהודים וכציונים נאמץ את יום השבת כיום המנוחה שלנו במדינת ישראל", כותב חולדאי במכתב שהפיץ לחברי כנסת וראשי רשויות מקומיות.

הוא טוען כי "אין מדובר בוויכוח על ענייני הלכה, אלא בשאלה ערכית-אזרחית לגבי גבולות הגזרה שהמדינה אמורה להגדיר כדי שיום השבת יהיה יום המנוחה השבועי, בו רובו המכריע של הציבור לא יעבוד, אך יינתנו בו אותם שירותים הנדרשים לציבור כדי ליהנות מאותו יום מנוחה".

חולדאי מציין כי לדעתו יש צורך לסגור את מכרזי המסחר בשבת ומנגד לדעתו יש לקיים תחבורה ציבורית.

"הייתי מציע לבחון באותה דרך את המצב הקיים במדינה ולגבש אמנה חברתית, בה נסכים על כך שבשבת לא יתקיים מסחר, ואפילו הקניונים יהיו סגורים - אך מנגד יותרו תחבורה ציבורית ושירות מצומצם של קיוסקים ומרכולים במתכונת שבת".

"כך", מסכם חולדאי, "נדאג שיום השבת יהיה באמת יום מנוחה לכולם, המוקדש לבילוי, תרבות ופנאי. הדבר עדיף, לטעמי, מתרבות הקניות שכאמור התפתחה כאן בשבתות".

ח"כ מיקי זוהר חיזק את דבריו של חולדאי. "אני מברך את רון חולדאי על הצהרתו, זו אמירה אמיצה, מכובדת והוגנת של איש ציבור. כעת נותר לנו להשלים את הפיתרון לנושא התחבורה בשבת על מנת שנוכל להביא לשינוי המיוחל".

"בימים הקרובים בכוונתי לקיים שיח ענייני עם חבריי לקואליציה בנוגע לתחבורה בשבת ולהציע פיתרון ממשי לסוגייה - לטובת כלל אזרחי ישראל ולמען הערך החברתי החשוב של יום השבת", אמר זוהר.