לראש עיר סמכות להוריד את העירוב?

מה סמכותו של ראש עירייה למנוע עירוב שיאפשר לשומרי שבת לשאת חפצים בשבת? שאל אייכלר את שר הדתות.

חיים לב , ג' בשבט תשע"ו

ישראל אייכלר
ישראל אייכלר
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) הגיש שאילתא דחופה אל השר לענייני דת דוד אזולאי בעניין צו ההריסה שהוצא לעירוב הקיים בערד.

"עיריית ערד הוציאה צו הריסה לעירוב שבוצע על-ידי המועצה הדתית. מדובר בצו הריסה נגד 'מבנה' שכולל שתי חביות פח ועמודים וגם חוטים. רצוני לשאול: מה סמכותו של ראש עירייה למנוע עירוב שיאפשר לשומרי שבת לשאת חפצים בשבת?", הקשה אייכלר.

השר לעניני דתות דוד אזולאי השיב כי "עירוב, משמעותו ליהודי שומר תורה ומצוות שבלעדיו אינו יכול לטלטל בשבת; לא יכול להוציא שום דבר מהבית לחוץ ולא לשאת שום דבר ברחוב. זה מקשה עליו את החיים ואמהות אינן יכולות להוציא עגלות תינוק לרחוב. לכן בכל עיר צריך שיהיה עירוב. כל העירוב זה עמוד עם חוטים מסביב שמקיפים את העיר או השכונה. על פי ההלכה רק על סמך העירוב התקין אפשר טלטול מהבית החוצה בשבתות".

לעצם העניין השיב שר הדתות כי נושא העירוב בערד נמצא כרגע בטיפולו של ראש המועצה הדתית בערד, מול הגורמים המקצועיים בעירייה. "כרגע מתנהל משא ומתן עם המועצה הדתית ומע"צ, מאחר שחוט עמודי העירוב עובר מעל כביש 31. ראש המועצה הדתית ערד הרב חיים ברודז'ק, מנסה למצוא פתרון אשר מקובל על כל הצדדים ולמנוע את הריסת העירוב.

"המשרד לשירותי דת מתקצב בניית עמודי העירוב במועצות הדתיות. אך את הסוגיה המשפטית יש להפנות לשר הפנים שאמון על תפקוד ראשי הרשויות. אנחנו נעקוב אחרי הנושא הזה. דרשתי שהדבר הזה יבוצע כמה שיותר מהר עוד לפני השבת הקרובה. זאת כדי שלא ייווצר מצב שלא יהיה עירוב בשבת הקרובה.  יש לי הרושם, שאותו ראש עיר או מהנדס או היועץ המשפטי, בערד, כנראה לא יודעים מה זה עירוב. כדאי שנסב את תשומת לבם שייצאו ויראו מה זה עירוב".

השר יעקב ליצמן הגיב ואמר כי "לצערי הרב, הוא יודע מה זה עירוב, ודווקא בגלל שהוא יודע מה זה עירוב הוא מקלקל לכל יהודי דתי חרדי".

השר אזולאי סיכם את הדיון ואמר: "חבל מאוד שכך הוא מנהל מאבק בעניין עירוב. אני בכל אופן הולך להתערב. לא ניתן לו לעשות את זה. עם כל הכבוד לו, ערד שייכת לכלל ישראל. הציבור החרדי שהגיע לשם ליישב את המקום הזה שבמשך שנים היה נעדר מתיישבים. אז אנחנו רק צריכים לחזק את ההתיישבות במקומות האלה, ולחזק את אלה שנמצאים שם.

"לעניין העירוב, אדוני חבר הכנסת הרב אייכלר, אני מודיעך ומבטיח לך שאני לא ארפה מהעניין הזה. אני אמשיך ואטפל, ואני לא אתן שיועץ משפטי כזה או אחר ימנע מהציבור שרוצה לקיים את השבת כהלכתה ולקיים עירוב כדי שיוכל לטלטל, שהוא ימנע את זאת. אני מקווה שזה לא יקרה, בכל אופן, לא אצלי", אמר.