דרעי: יותר ויותר אזרחים מנצלים האזרחות לרעה

שר הפנים מקדם שינוי לחוק לפיו ניתן יהיה לבטל את אזרחותו של מי שהפר אמונים למדינת ישראל גם אם אינו נמצא בישראל.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ד' בשבט תשע"ו

דרעי: יותר ויותר אזרחים מנצלים האזרחות לרעה-ערוץ 7
אריה דרעי
Photo by Alex Kolomoisky/POOL

שר הפנים, אריה דרעי, הפיץ היום (חמשי) תזכיר לתיקון חוק האזרחות המאפשר הליך ביטול אזרחות למי שהפר אמונים למדינת ישראל גם אם אינו נמצא בישראל.

החוק בא לתקן את סעיף 11 לחוק האזרחות, המסדיר ביטול אזרחותו של אדם ע"י שר הפנים. החוק כיום אינו מאפשר ביטול אזרחותו של אדם שנמצא מחוץ לישראל. התיקון נועד לאפשר קיום הליך ביטול אזרחות, אף שלא בנוכחות האזרח במקרים המתאימים.

צורך זה נועד למנוע מצבים בהם אדם בעל אזרחות ישראלית שעשה מעשה שיש בו כדי להצדיק שלילת אזרחותו, ייהנה מחסינות אך ורק משום שיצא את גבולות מדינת ישראל.

ביטול אזרחות הוא צעד חריג אולם חוק האזרחות קבע כי ישנם מקרים בהם מהלך של ביטול אזרחות הינו אפשרי ואף מתבקש ונדרש. כך כאשר אזרחותו של אדם התקבלה במרמה על סמך פרטים כוזבים, או במקרה בו האזרח עשה מעשה שיש בו משום הפרת אמונים למדינת ישראל.

תכליתו של התיקון, כאמור, הינה לקדם את האפשרות לפעול לביטול אזרחותו של אדם, וזאת אף אם בעת קיום ההליך לביטול האזרחות מצוי האזרח מחוץ לישראל. הצורך בקידום תיקון מסוג זה נעוץ בעובדה כי ישנם מקרים הנופלים בגדרי החוק, בהם קמה עילה לביטול אזרחותו של אדם, אולם לא ניתן לממש את המהלך וזאת כיוון שאותו אדם (בעל האזרחות) יצא את גבולות מדינת ישראל.

לדברי השר דרעי, "מדובר בתיקון חשוב לחוק האזרחות מאחר שבתקופה האחרונה אנו עדים ליותר ויותר אזרחי המדינה שמנצלים את האזרחות הישראלית ומתכננים פעולות נגדה".