יריקה לבאר הפריימריז

ביטול הפריימריז בליכוד מנע מהתנועה אימוץ נורמות סובייטיות ובזבוז כספים משווע, אבל גם פגע במתפקדיה

עמיאל אונגר , ד' בשבט תשע"ו

יריקה לבאר הפריימריז-ערוץ 7
אפילו בסוריה ובמצרים נהגו להציב מועמד קש מול הנשיא. נתניהו מצביע בפריימריז הקודמים
צילום ארכיון: מרים אלסטר, פלאש 90

בכך שביטל את התמודדות הסרק בין נתניהו לעצמו, עשה בית הדין של הליכוד חסד עם התנועה ועם העומד בראשה ומנע ממנה אימוץ סגנון רטרו סובייטי.

זה לא נראה טוב ציבורית ומזכיר אחרים מסביבנו, אבל אצל שכנינו בסוריה או במצרים דאגו לפחות למצוא מועמד קש שיצליח לגרוף אחוז וחצי מול יותר מ‑98 אחוזים של המנצח. הפארסה שנמנעה ברגע האחרון תואמת את המודל הסובייטי, שם שכללו את השיטה כך שמספר המועמדים תאם במדויק את מספר המשרות שיש לאייש. אבל זה לא מנע מערכת בחירות אינטנסיבית, כולל תעמולה להבטחת השתתפות מלאה בבחירות, ואף הענקת כוס משקה חריף לכל אלו שהצביעו והשפיעו.

ועדיין, אפילו בברית המועצות היו מקרים בודדים של מקומות נידחים שבהם המועמד היחיד לא זכה, כי רוב המצביעים מחקו את שמו. מה שהיה מתוכנן בליכוד שלל גם את האפשרות המינימלית הזאת.

מדובר היה גם בבזבוז כספים משווע. לאחר הצלחתו בבחירות האחרונות ותוספת מימון המפלגות שזרמה לקופתו, הליכוד עדיין נמצא במינוס רציני. אבל גם לאחר שנמנעו הבושה והבזבוז, עדיף לנתניהו ולליכוד לקבל ייעוץ על הפריימריפוביה. 

הליכוד כבר משתעבד לנתניהו כמנהיג בשלב שבו אי אפשר לחזות איך ייראה המצב הפוליטי כשנלך שוב לקלפי. נתניהו בונה את ניצחונו העתידי על העדר אלטרנטיבה למנהיגותו - והוא צודק אם מדובר בקרב חוזר בינו ובין בוז'י הרצוג. אינני סבור שהעבודה תספק לנתניהו את התענוג הזה, והמועמד החדש שייבחר מטעמה יגיע עם מומנטום לאחר שיזכה בבחירות המוקדמות.

היריב של נתניהו עשוי גם להגיע מגוש הימין עצמו, או מהמרכז. כך אנו שומעים כעת על שיחות בין גבי אשכנזי ל'יש עתיד' שמטרתן לספק ללפיד את המרכיב הביטחוני שהיה כה חסר למפלגתו.

בחירות פנימיות, כמובן בתנאי שהמתמודדים אינם פוגעים זה בזה בצורה קטלנית, הן בסך הכול תהליך חיובי למפלגה. הן מאפשרות למתפקדים להזדהות כחברי מפלגתם. בבחירות כאלה המועמדים נאלצים לרדת אל השטח ולחדש את הקשרים איתו, ושומעים רעיונות ודעות שממרומי השלטון לא נחשפו אליהן.

עצם הרעיון של בחירות-מקדימות-דמה מוכיח כמאה עדים שנתניהו חייב לצאת מהאקווריום ומסביבת מקורביו. חבל שנתניהו, שחב את פריצתו המסחררת לחיים הפוליטיים לשיטת הפריימריז, יורק לבאר שאת מימיה שתה וממנה היה יכול להתרענן.

הממסד מאבד גובה

בגין קשרינו המיוחדים עם ארצות הברית, עינינו כישראלים נשואות אל המרוץ לנשיאות שם, שעומד לעלות הילוך כאשר בעוד פחות מחודש יתחלפו הסקרים בתוצאות בחירות מוקדמות של ממש. תוצאות הפריימריז אצל הרפובליקנים והדמוקרטים עשויות להצביע על מכה כואבת לממסד הפוליטי, ויחריפו את בעיית המשילות אצל ידידינו האמריקנים.

אבל ההתפתחויות היותר דרמטיות עשויות להגיע דווקא מאירופה. משבר הפליטים שמציפים את אירופה מתלבש על המשבר הכלכלי שטרם נפתר, והתוצאה היא חוסר אמון גורף במנהיגות הפוליטית. אפשר כבר לחוש בסערה המתקרבת. הממסד הצרפתי הדף בעור שיניו את ניסיונה של מרין לה פן להתברג בשלטון האזורי. אבל ייתכן שהדרתה של לה פן ומפלגתה תיטיב עמה לבסוף, היות שבכך נשמרת ייחודיותה של 'החזית הלאומית' כאלטרנטיבה היחידה לממסד הצרפתי.

ספרד הפכה ממערכת פוליטית דו-מפלגתית (בתוספת מפלגות אזוריות) למערכת של ארבע מפלגות, בעקבות הופעתן המוצלחת של שתי מפלגות מחאה בבחירות האחרונות. בינתיים אין קואליציה, והקטלונים מנסים לנצל את החלל השלטוני כדי להשיג עצמאות. בנוסף לכך, נסיכה עומדת למשפט באשמת מעילה בכספים. שמח.

גם גרמניה, סמל היציבות והמשענת הכלכלית של היבשת, מצטרפת לחגיגה. בראש השנה האזרחית התרחשו הטרדות מיניות המוניות בתוספת כמה מעשי אונס. המבצעים היו בעיקר פליטים שקלטה גרמניה באקט של טירוף שהוצג בשעתו כאקט מופתי של נדיבות לב. אחרי דברי ההרגעה שהכול בשליטה גם כאשר המצב לאשורו היה הפוך, נפרץ הסכר.

מה שהעצים את תחושת הכעס היה התחושה שהן המשטרה והן התקשורת שיתפו פעולה כדי להשתיק את הסיפור, היות שחשיפתו עשויה לחזק את ההתנגדות למדיניות קליטת הפליטים וגם לסייע לכוחות גזעניים. אבל סיפור כזה אי אפשר להשתיק. כמו בפרשיות ההטרדה המוכרות אצלנו, ברגע שסיפור אחד נחשף מגיעות מתלוננות אחרות.

אם פורסם הדבר לגבי עיר אחת, מתברר שהסיפור חזר על עצמו בערים אחרות ואף במדינות אחרות. במשברים המתרבים ובשעות החירום העתידיות יתקשו האירופים לזעוק הצילו לקנצלרית מרקל, היות שהיא תהיה עסוקה מדי בהצלת עצמה.

מקנה קצר לקנה ארוך

בעיתון 'הארץ' היו משועשעים למדי מיריד הנשק שנערך לאחרונה בביתר עילית. הכתב יאיר אטינגר השווה את הבדיקות הקפדניות שערכו הנוכחים בכלי הנשק השונים לשוק ארבעת המינים. אטינגר גם דאג לנזוף על כך שהיריד נערך זמן קצר אחרי הנאום לאומה שבו הזיל הנשיא אובמה דמעה על הקורבנות שמפיל הנשק שזורם חופשי ברחבי ארצות הברית.

אפשר לשער שרוב החרדים שבאו לאותו יריד כלל לא שמעו על הנאום, אך בכך הגניב 'הארץ' את המסר כמה אנו נופלים מאישים נאורים כמו אובמה.

כאשר העיתונות הפלשתינית מדווחת בסיפוק על פיגוע "איכותי", המאיירים שלה אוהבים לצייר את הישראלים בדמותם של חרדים עם מגבעת ומשקפיים כבדות שנסים על נפשם בבהלה. המסר הזה מחלחל, ושכונות חרדיות משמשות מטרה לפיגועים. לכן הציבור החרדי מתחיל להשתכנע שאפשר לקיים את "ונשמרתם לנפשותיכם" גם על ידי רכישת נשק מגן.

אין לי כל ספק שהאוכלוסייה החרדית מסוגלת לתפעל נשק, כשם שהיא מסוגלת להפעיל מערכות הצלה. הקמת מערך הגנה עצמית בתוך המגזר החרדי לא חייבת להיות מותנית ברקע צבאי אלא בהכשרה ייעודית, ויש להבדיל בין השניים. אם נגיע למצב שהאוכלוסייה החרדית תגן על עצמה, זו תהיה תרומה לביטחון השוטף, ושוב יתגלה בדיעבד שהאויב ירה לעצמו ברגל.