בשבע שאלות

יו"ר קרן לה"ב לחיזוק היהדות בצה"ל, סא"ל (מיל') פיני איזק עונה על שאלות העיתון "בשבע"

, ד' בשבט תשע"ו

בשבע שאלות                 -ערוץ 7
סא"ל (מיל') פיני איזק
צילום: תמיר 360

מה תפקידו של ענף תודעה יהודית?

"תפקידו של הענף הוא להביא את דבר היהדות לחיילי צה"ל. להסביר לחיילים מה אומרת היהדות ולקרוא להם לשים את מבטחם בקדוש ברוך הוא".

עד כמה מדובר בענף מרכזי ברבנות הצבאית?

"הענף היה קיים ברבנות הצבאית מאז ומעולם, ונקרא שנים רבות ענף 'הווי דת'. בשנים האחרונות, עם שינוי שמו, הוא הפך למרכזי הרבה יותר בעשייה של הרבנות הצבאית".

מה עלולה לגרום הוצאת הענף מהרבנות הצבאית?

"הבעיה הראשונה היא עצם הוצאת נושא משליטתה של הרבנות הצבאית. הבעיה הנוספת היא החשש מהכנסת תכנים לא יהודיים או לא מסורתיים לתוך יחידות הצבא באמצעות הענף".

עד כמה גדולה הפגיעה ברבנות הצבאית?

"במשך השנים נעשו ניסיונות להכפיף את הרבנות הצבאית לאכ"א, והניסיונות הללו כשלו. הוצאת הענף הזה והעברתו לאכ"א, גם אם בראשו יעמוד נציג הרב הצבאי הראשי, היא תקדים מסוכן שיכול להיות מועתק לענפים אחרים".

מה הסכנה בתוכנית לקיצוץ תקנים ברבנות הצבאית?

"אם יקוצצו עשרות תקני רבנים צבאיים, לפי מה שמתוכנן כרגע, המשמעות עלולה להיות הרת אסון. בסופו של דבר, בשעת מלחמה, לא יהיה אפילו מי שיאסוף את החללים משדות המערכה".

מאחורי כל הדברים הללו ישנה מגמה?

"בוודאי שזו מגמה מתוכננת. עיתון 'הארץ' והשמאל נלחמים כבר שנים רבות במטרה לפגוע במעמדה של הרבנות הצבאית. חבל מאוד שהרמטכ"ל לא מבין את התמונה הכללית והפך לכלי שרת בידיהם".

מה אפשר לעשות בעניין?

"הפתרון נתון בידיו של אדם אחד: נפתלי בנט. רק באמצעים פוליטיים אפשר יהיה למנוע את הפגיעה ברבנות הצבאית. המפד"ל הפילה ממשלה על קבלת פנים למטוסי F-16 בשבת, אז על פגיעה ברבנות הצבאית אי אפשר לפחות לאיים בהפלת הממשלה?"