ד"ר דוד בוקעי: מקבלים ולא נותנים

כיצד יש לפעול כדי לעקור את הטרור שיוצא מתוך אוכלוסיית הערבים אזרחי ישראל?

נעמה בן חיים , ד' בשבט תשע"ו

ד"ר דוד בוקעי: מקבלים ולא נותנים-ערוץ 7
ד"ר דוד בוקעי
צילום: חזון לאומי

במילה אחת: הרתעה. בשתי מילים: ענישה אפקטיבית. בעשר מילים: מדיניות שיטתית של תגמולים לאזרחות נאמנה ובידוד והרחקה של הקיצונים. וביותר מילים: תביעה אקטיבית של המדינה מתושביה הערבים להתחיל להיות אזרחים נאמנים במדינת ישראל היהודית-ציונית-דמוקרטית, גם בצד הנותן והמעניק.

רעיון המדינה מבוסס על התארגנות למימוש אינטרסים משותפים. המדינה מעניקה ביטחון אישי וציבורי, ורק אחר כך ביטחון כלכלי וסוציאלי, תמורת נאמנות והשתתפות. המדינה אינה בית כלא לתושביה. וכל מי שאינו מרוצה, יכול לפרוש ממנה. אך אסור לקבל מציאות של להיות בפנים ולזכות במנעמיה, ובעת ובעונה אחת לתמוך באויביה מבחוץ ולפעול להרס המדינה. ומיד עולה האשמה כי הם מקופחים, ועוד דברי הבל. כל בדיקה תראה כי תושבי ישראל היהודים הם המקופחים-המעניקים, ותושביה הערבים הם דווקא המקפחים-הנהנים.

אין כמעט מדינה בעולם שאין בה מיעוטים, ורובם המכריע נאמן באופן מוחלט למדינה שהם חיים בה. אך מצעד הצביעות והאווילות בתקשורת הוא בלתי נסבל. ברוח זו פרסם מג'די חלבי ב'ישראל היום' דברי בלע בכיסוי מתינות: "הציבור הערבי, ברובו המכריע, רוצה חיים בכבוד במדינה (קיפוח!)... ומנסה לשמור על הייחוד שלו ועל תרבותו הערבית המפוארת (דיכוי!)... הערבים הם שומרי חוק (!) וחיים במולדת שלהם, על אדמותיהם, וימשיכו להיות גאים בערביות שלהם (אפרטהייד!) לצד (!) היותם אזרחי מדינת ישראל" (ההדגשות בסוגריים - שלי).

לצערי הוא אפילו לא רואה את הסתירה המהותית בדבריו, וממשיך את המנטרה של קיפוח ודיכוי, בשעה שהם מקבלים הרבה יותר מקבוצות אוכלוסייה שלמות בישראל. שלוש דוגמאות מני רבות: 1) הם זוכים לביטוח הלאומי הנדיב ביותר בעולם, באחוז לפחות כפול מהסקטור היהודי, אשר משלם פי ארבעה או חמישה יותר מיסים מהם. 2) הם זוכים לביטוח הבריאות הטוב ביותר בעולם, כאשר עלויות הבריאות שלהם גבוהות הרבה יותר, גם עקב נישואין בתוך המשפחה. 3) כסף שחור מסתובב אצלם בהיקפים מדהימים, ומכאן הטעות בהגדרתם כעניים.

מעל לכול, הם חיים במדינה דמוקרטית שמעניקה להם חירויות וזכויות אזרח יותר מכל מדינות ערב והאסלאם גם יחד. מכאן, נאמנותם ואהדתם למדינת ישראל הייתה צריכה להיות ללא סייגים. במציאות הנוראה במזרח התיכון, ברור לחלוטין מה היה גורלם לו חיו במדינה ערבית. אך מה המאזן שלהם בתחום הנתינה למדינה? נא לפרט! במקום זאת, לצערי, קיימות שפע הוכחות כי האזרחות שלהם חד-צדדית, של לקיחה בלבד, וההזדהות שלהם היא עם ישויות שפועלות לחיסול ישראל.

ד"ר דוד בוקעי

מזרחן, אוניברסיטת חיפה