בית ספר למאבק אזרחי

חשיפת מעשיו האפלים של פעיל עמותת השמאל מוכיחה שבימין יש מי שלמדו איך לנהל מאבק אזרחי

עמנואל שילה , ד' בשבט תשע"ו

בית ספר למאבק אזרחי  -ערוץ 7
עמנואל שילה
צילום: עצמי

1

ארגון ימני לא מוכר בשם 'עד כאן' הצליח להרעיד את האדמה מתחת רגליהם של ארגוני השמאל הפרו-פלשתיני, המתחזים לארגוני זכויות אדם.

למרות הניסיונות לטעון שמדובר באדם בודד שאינו מייצג את שיטות הפעולה של שאר ארגוני השמאל הקיצוני, הם יתקשו להתנער מקשרי שיתוף הפעולה שהיו להם עם עזרא נאווי. את המחיר הציבורי לא ישלם רק האיש שהתרברב מול מצלמות נסתרות בהסגרת סוחרי קרקעות פלשתינים לידי מעניהם ורוצחיהם.

מאז השידור של התוכנית 'עובדה' כאילו ניתן האות, וכמעט בכל יום נחשפים פרטים חדשים ולא מחמיאים על פעילותם של הארגונים הפרו-פלשתיניים. אילנה דיין וצוותה פיזרו יותר מדי התנצלויות לא מקצועיות על כך שהם מפרסמים תחקיר שעלול לשרת את הימין, ועל בסיס מידע שהשיג ארגון ימני. הם גמגמו, אבל שידרו. ומאז שידור התוכנית יש תחושה שהוסרה החסינות התקשורתית שהוענקה לארגונים הללו. אחרי שאילנה דיין ועמרי אסנהיים התחילו, עיתונאים נוספים מרגישים חופשיים להציג עובדות ולהביע עמדות בקשר לפעילותן החתרנית של עמותות השמאל.

2

בתשדיר של 'עובדה' צוין שהחוקר השתול שתיעד את מעשיו של עזרא נאווי זכה בצל"ש על גבורתו כלוחם בעזה במבצע 'צוק איתן'. אין ספק שמגיע לו גם צל"ש על פעילות אזרחית שדורשת לא פחות אומץ, דבקות במטרה, אמונה בצדקת הדרך ונכונות להסתכן.

פעילותם של ארגוני השמאל המתחזים לארגוני זכויות אדם כובלת את חיילי צה"ל לתכתיבים של מוסר לחימה צבוע שמסכן את חייהם. ארגוני השמאל מפיצים בעולם דו"חות שמעמידים בסכנת מעצר בינלאומי את אותם בכירים בצה"ל שמואשמים על ידם בפשעי מלחמה. החשש מפני הוקעה עתידית שקרית כפושעי מלחמה עלול לעמוד לנגד עיניהם בעת הלחימה ולרפות את ידיהם. לכן הלוחמה הצבאית מול חמאס בעזה והמאבק האזרחי נגד חתרנותם של ארגוני השמאל הם שני צדדיה של אותה מלחמה, ואך טבעי שאותו אדם הצטיין בשתי החזיתות במקביל. כל עוד לא ניצחנו את 'שוברים שתיקה', 'בצלם', 'רבנים למען זכויות אדם' והארגונים הקרובים להם, יהיה הרבה יותר קשה לנצח גם את החמאס.

3

פרט לחשיבות ההישג הנוכחי של 'עד כאן', יש לשמוח על כך שבימין לומדים איך לעבוד ואיך להגיע להישגים חשובים בתקשורת ובזירת המאבק האזרחי החוץ-פרלמנטרי.

השמאל הישראלי, שכבר מזמן לא מסוגל לנצח את הימין בקלפי, למד לעקוף את המערכת הפוליטית או להוביל אותה באף באמצעות שליטה במוקדי כוח אלטרנטיביים כמו מערכת המשפט, התקשורת והאקדמיה. במקביל, השמאל חותר אל יעדיו באמצעות עשרות עמותות מתוקצבות ומקצועיות, שהשפעתן המצטברת אינה נופלת מהשפעתה של המערכת הפוליטית.

המחנה הלאומי למד באיחור רב את חשיבות פעילותם של גופים חוץ-פרלמנטריים מהסוג הזה. הוא עדיין רחוק מלפתח מכשיר מקביל משלו שיהיה יעיל ואפקטיבי כמו 'הקרן החדשה לישראל' של השמאל, על שלל עמותותיה. על רקע השממה הזאת, משמח במיוחד לראות חבר'ה צעירים שיודעים לעבוד ומגיעים להישגים חשובים.

כדור השלג הזה מתגלגל לעבר עמותות השמאל בדיוק בזמן הנכון - בעת ששרת המשפטים מקדמת הליכי חקיקה שיחייבו עמותות שנתמכות מכספי מדינות זרות לתייג את עצמן ככאלה ולחשוף את מקורות המימון שלהן. הקואליציה בראשות נתניהו חייבת הפעם לאזור אומץ ולהעביר סוף סוף את החוק הראוי והצודק הזה, ולא להיבהל מזעקות השמאל נגד המקרתיזם והפשיזם. ארגונים ששיתפו פעולה עם עמותה שהסגירה אנשים אל מותם יתקשו לעורר מחאה המונית נגד מי שדורש מהם שקיפות.

4

לרגע היה נדמה בתחילת השבוע שעמותות השמאל קיבלו חבל הצלה. לאחר כמה שעות התברר אמנם שהפעם יש עשן בלי אש, והדליקה שפרצה במשרדי תנועת 'בצלם' היא תוצאה של קצר חשמלי ולא של הצתה. אבל מה שקרה באותן שעות ספורות של אי-ודאות יכול ללמד אותנו היטב מה היה קורה אילו.

אנשי השמאל לא בזבזו זמן ולא המתינו לתוצאות הבדיקה המקצועית של נסיבות הדליקה. הם מיהרו לקבוע שמדובר בהצתה, ושהמציתים הם אנשי ימין שהוסתו על ידי התוכנית 'עובדה' ועל ידי ההתבטאויות נגד עמותות השמאל שבאו בעקבותיה.

לאחר שיהודים הורשעו ברצח הנער מוחמד אבו-ח'דיר ובהצתת בית הספר הדו-לשוני בירושלים, קשה היה למצוא מי שיסתכן ויקבע שלא ייתכן שהצתת המשרדים היא מעשה ידיהם של יהודים. כך הופקרה הזירה הציבורית במשך כמה שעות לאנשי השמאל, שמיהרו להאשים בהסתה שקדמה להצתה את כל מי שזז בימין, מראש הממשלה ועד אחרון הטוקבקיסטים. נדמה היה להם ששוב יוכלו לעצור את המומנטום הציבורי נגדם בזכות מעשה אלימות של אנשים מהימין.

זה קרה בעקבות רצח רבין, כשנתניהו, שכבר עלה על מסלול של ניצחון בבחירות, נאלץ לקפל את דגל המאבק בהסכמי אוסלו כדי להצליח איכשהו לשרוד. זה קרה אחרי רצח שלושת הנערים החטופים, כשהלחץ הציבורי לתגובה הולמת ומרתיעה של תנופת התיישבות נקטע על ידי מעשה הנקמה הבזוי והעלוב של רצח הנער הערבי מוחמד אבו-ח'דיר. זה גם מה שהיה קורה הפעם אילו התברר חלילה שההצתה הזאת היא מעשה ידיהם של אנשי ימין קצרי ראות וחמומי מוח. כל התנופה התקשורתית וההסברתית נגד ארגוני השמאל הייתה עלולה להיקטע. ראש הממשלה המואשם בהסתה היה מקבל רגליים קרות כמו בעבר, ושרת המשפטים הייתה נאלצת לדחות למועד לא ידוע את יוזמת החקיקה החשובה שלה.

למרבה המזל, השבוע הזה לא היה השבוע של השמאל. הבדיקה המקצועית העלתה שלא מדובר בהצתה, והמסיתים נגד הימין יצאו טמבלים. הם כמובן לא ביקשו סליחה על האשמות השווא שלהם, אבל בעקבות צפירת הארגעה אפשר להמשיך ולבוא חשבון עם עמותות השמאל על פעילותן החתרנית.

5

כאילו כדי להראות לנו שהשמאל עדיין חי, בועט ונושך, ושלימין יש עוד הרבה מה ללמוד, התפרסמה השבוע החלטתו הסופית של הרמטכ"ל להוציא את ענף התודעה היהודית מידי הרבנות הצבאית.

כפי שהבחינו רבים, ההחלטה הזאת היא פרי קמפיין מתמשך שמתנהל כבר שנים רבות על ידי עיתון 'הארץ' וכמה חוקרים באקדמיה. מיד בתום מבצע 'עופרת יצוקה' המוצלח, כשהתבררו ממדי פעילותה של הרבנות הצבאית בראשות הרב רונצקי לחיזוק רוח הלוחמים, קמה זעקת "געוואלד" בשמאל. הם לא יכלו לסבול את השילוב של מבצע צבאי מוצלח ביחד עם רוח לחימה שנשאבת ממקורות היהדות. הם פעלו כדי שחיל החינוך, החילוני ברובו, יטען שהרבנות הצבאית פולשת לתחום אחריותו וסמכותו. הם החלו לדבר על "הדתה" של הצבא ועל הסכנה שקצינים דתיים יפעלו מתוך כפיפות לרבנים. הם ירדו לחייו של מח"ט גבעתי בגלל מכתב עידוד שכתב לחייליו ערב מבצע 'צוק איתן', שנוסח בשפת האמונה יהודית. הם החלו להציג ראיות לכך שכל העיסוק בתחום התודעה היהודית הוא בעצם הטפה מוסווית לחזרה בתשובה.

הרבנות הצבאית והציבור הדתי-לאומי לא השכילו לגבש מענה הולם למתקפה הזאת. במשך שנים המערכה התנהלה במעמד צד אחד, הצד השמאלני. המאבק להשארת ענף התודעה היהודית בידי הרבנות הצבאית התעורר מאוחר מדי, לאחר שמקבלי ההחלטות כבר הושפעו מטענות השמאל ונימוקיו.

הרבנות הצבאית, שגילתה בעבר חולשה במאבק נגד כפיית חיילים דתיים לשמוע שירת נשים, התגלתה בחולשתה גם במערכה על שליטתה בתחום שאותו ראתה כציפור נפשה – חיזוק רוח הלחימה. קרב המאסף הועיל לפחות לכך שהענף לא הועבר לסמכות חיל החינוך אלא הוכפף לאכ"א. אבל התבוסה הזאת, תוצאה של הירדמות בשמירה, מלמדת שעדיין יש לנו הרבה מה ללמוד משיטות העבודה היעילות של השמאל. 

לתגובות: eshilo777@gmail.com