טבעונים דתיים נגד כנס 'מכון התורה והארץ'

בפוסט שפרסמו בפייסבוק תוקפים טבעוניים דתיים את הכנס השנתי של 'מכון התורה והארץ' שבאחד ממושביו יעסקו בנושא "בשר ומוסר".

ערוץ 7 , ד' בשבט תשע"ו

כנס מכון התורה והארץ
כנס מכון התורה והארץ
צילום: חזקי עזרא

טבעונים דתיים יוצאים במתקפה נגד הכנס השנתי של "מכון התורה והארץ" שיתקיים בט"ו בשבט, על רקע אחד המושבים בכנס שיעסוק בנושא "על בשר ומוסר" – צער בעלי חיים במבט הלכתי ומקצועי, ובו ישתתפו רבנים וחוקרים, כמו גם שר החקלאות אורי אריאל. 

בפוסט שפרסמו בפייסבוק כתבו אותם טבעונים על הכנס: "למה כדאי להשמיד את האפרוחים כשהם קטנים, בגיל יום אחד? - כנס מיוחד של גדולי הרבנים, בו יוצעו פיתוחים חדשניים להשמדה".

בהמשך הפוסט מופנית ביקורת מזלזלת כלפי הרב יעקב אריאל, נשיא מכון התורה והארץ ורב העיר רמת גן, כלפי הרב חגי לונדין וכן כנגד הרב דוד איגנר ממכון התורה והארץ.

"הנואמים במושב זה ידברו על החשיבות בהשמדת בעלי חיים שונים, כגון: עגלים, אפרוחים, טליים וגדיים. השמדה רבתי זו (עשרות אלפים מדי יום - לא באמצעות שחיטה אלא לפח וחסל) צריכה צידוק הלכתי ומוסרי, ולשם כך הוזמנו בקפידה הנואמים הנכבדים", נכתב בפוסט.

ככל הנראה מה שהעלה את חמת הטבעונים הוא עמדת מכון התורה והארץ לפיה התורה מתירה להשתמש בבעלי החיים לצרכיו של האדם ולאכול אותם, וזאת ללא התעללות או התאכזרות אליהם.

נושא מרכזי בכנס הוא העיסוק בפתרון ל'השמדת האפרוחים' המתרחשת בתעשיית הביצים. משרד החקלאות בראשות השר אורי אריאל הוציא לאחרונה 'קול קורא' למחקר ופיתוח למציאת פתרונות לנושא, ומכון התורה והארץ אשר המליץ על כך זמן רב, הזמין לכנס את ד"ר אליקום ברמן אשר יתן סקירה על הסוגיה ועל פיתוחים טכנולוגיים עליהם עמלים בימים אלו כדי להביא לצמצום השמדת האפרוחים.

ממכון התורה והארץ נמסר בתגובה: "הצטערנו לשמוע על זלזול ברבנים חשובים מצד אותה קבוצת 'טבעונים דתיים'. לגופו של עניין, מכון התורה והארץ עוסק שנים רבות בליבון הלכתי ובמחקר מדעי בסוגיות של גידול וצער בעלי חיים. לאחרונה הוציא המכון ספר בשם 'בשר ומוסר', אשר עוסק בסוגיות הללו וקיבל את הסכמת הפוסקים הרב יעקב אריאל והרב דב ליאור שליט"א.

"עמדתנו היא שיש לאזן בין השימוש בבעלי החיים לתועלת האדם מחד, והצורך למנוע פגיעה אכזרית או התעללות בבעלי החיים מאידך, ולכן בחרנו לעסוק בכנס השנה בין השאר דווקא בפיתוחים טכנולוגיים שמטרתם לצמצם את 'השמדת האפרוחים', מהלך עליו אנו ממליצים זמן רב, ואותו מקדם לשמחתנו שר החקלאות אורי אריאל, אשר ישתתף בעצמו בכנס".