גלשן (ארכיון)
גלשן (ארכיון) צילום: פלאש 90

יש מחיר לחרם. איגוד השייט העולמי הודיע היום (חמישי) על נקיטת צעדים חמורים כנגד מלזיה.

בין הצעדים האפשריים: שלילת אירוח תחרויות שייט עתידיות, וגם ביטול חברותה של המדינה באיגוד העולמי.

באיגוד העולמי החליטו להעמיד לדין את מלזיה כשזו לא אישרה את כניסת השייטים הישראלים הצעירים לאליפות הנוער לשייט שהתקיימה במדינה לפני כשבועיים. 

על פי הידוע, במלזיה הודיעו לשייטים הישראלים הצעירים, יואב עומר ונוי דריהן, כי אלה לא יוכלו להיכנס למדינה ולהתחרות באליפות הנוער היוקרתית, תחת סמל מדינת ישראל, דגל המדינה וכן אם יזכו גם לא יושמע המנון התקווה. 

באיגוד השייט הישראלי לא הסכימו לתנאים הללו, ובשל כך לא קיבלו השייטים הישראלים ומאמנם אישורי כניסה למלזיה לתחרות העולמית. באיגוד השייט העולמי לא נותרו אדישים להחרמה הזו, כשאלה כבר אמרו בעבר כי יפעלו כנגד מדינות שיחרימו ספורטאים על רקע פוליטיקה ולא יאפשרו שיוויון זכויות בין כל הספורטאים. 

כעת, באיגוד העולמי גם נוקטים בצעדים מעשיים. מלבד שלילת אירוח התחרויות וביטול חברותה של מלזיה באיגוד השייט העולמי, נבדקת אפשרות גם למנוע מינוי שופטים מלזים לתחרויות בינלאומיות. 

עוד הוציאו באיגוד העולמי הוראה גורפת שמבהירה כי על כל המדינות שיארחו את אחת מהתחרויות העולמיות בענף השייט, לתת שיוויון זכויות מלא לכל המדינות, על כל המשתמע מכך, כולל הנפת הדגל של כל המדינות המשתתפות בתחרות, וכן ניגון ההמנון של המדינה הזוכה, מבלי לעשות איפה ואיפה. 

עוד הבהירו באיגוד העולמי כי האחריות על אבטחת הספורטאים במהלך התחרויות העולמיות הן חלה על המדינה המארחת, עם סייג קל שזו יכולה לבחור את אנשי האבטחה שלה ולא לאפשר למאבטחים ממדינות אחרות להיכנס למדינה.