"הישראלים – הכי פחות מחוברים ליהדותם"

ארגון "דורות" מגלה כי בקרב יורדים ישראליים בחו"ל ישנה נטיה גדולה הרבה יותר להתבוללות ונישואי תערובת מאשר בקרב יהודים מקומיים.

יוני קמפינסקי , ז' בשבט תשע"ו

בית כנסת בבריסל, בלגיה
בית כנסת בבריסל, בלגיה
צילום: ג'והנה גרעון, פלאש 90

בעוד במערכת החינוך מתעמתים בנושא הספר "גדר חיה", והאם ראוי שהספרות הנלמדת במערכות החינוך בארץ תעסוק בקשר זוגי בין יהודים לשאינם-יהודים, מסתבר שיתכן שהסוסים כבר מזמן ברחו מן האורווה.

חוברת הסברה שהוציא לאור ארגון "דורות", הפועל לחזוק הזהות היהודית בקרב הנוער, חושפת תמונת מצב מדאיגה בנושא הישראלים היורדים המתגוררים בחו"ל.

הארגון בדק את המצב בשמונים וחמישה מוקדים בהם מתגוררים משפחות ישראליות יורדות בארה"ב, אירופה, דרום ומרכז אמריקה, ועוד. במסגרת הבדיקה נשאלו מנהיגי ורבני קהילות על דפוסי ההתנהגות של בני קהילותיהם.

מן הבדיקה עלה כי בקרב יהדות התפוצות ישנה עליה מתונה בלבד לאורך השנים באחוזי ההתבוללות, ולמרות נתוני ההתבוללות הגבוהים עדיין רוב ההורים רואים בשלילה אפשרות שילדיהם יינשאו לגויים. לעומתם, בקרב הישראלים היורדים קצב הגידול בהתבוללות ונישואי תערובת הוא מהיר ביותר, ורק מעטים מן ההורים היורדים מביעים יחס שלילי לאפשרות שילדיהם יינשאו לגויים. כמחצית מן היורדים עצמם מעריכים שילדיהם לא ישובו לישראל ולא ישמרו על זהותם היהודית.

הבדל משמעותי ישנו גם בזיקה למסורת: לעומת בני הקהילות היהודיות הוותיקות בחו"ל, שבהם אחוז גבוה המקפידים להגיע לבית-הכנסת כמה פעמים בשנה, ומציינים את חגי ישראל על-פי המסורת, בקרב הישראלים היורדים ישנם רק מעטים הנוהגים כך, בקרב הדור השני – צעירים שנולדו להוריהם היורדים בחו"ל, או היגרו בילדותם – האחוזים נמוכים עוד יותר ובמקומות מסוימים לא קיימים כלל.

ראשי הקהילות בחו"ל העידו כי במסגרת פעילותם לחיזוק המורשת היהודית במקומותיהם, ה"אגוז הקשה לפיצוח", האדיש ולפעמים גם מתנכר – הם דוקא הישראלים היורדים.

"אנחנו מדברים עם חבר'ה טובים שעברו 12 שנות לימוד ומעלה במערכת החינוך הישראלית, עשו צבא והם חלק מההווי הישראלי, מלח הארץ, שממש לא מבינים מה רוצים מהם כשמדברים איתם על חשיבות חינוך יהודי לילדיהם, או על בעיית הנישואין לגויים. אצל חלקם זה אפילו סוג של הצלחה להתחתן עם מקומיים ולהתערות ביניהם. הם נוהגים לצטט קלישאות ששמעו ממוריהם או בתקשורת בארץ על 'כפיה דתית', 'גזענות', או 'כל בני האדם שוים', ונראה שמעולם לא למדו מהי באמת זהות יהודית".

בארגון 'דורות', שהוקם בשנה האחרונה על-ידי אנשי רוח ישראלים, רבנים ואנשי חינוך, במטרה להביא לשינוי מן היסוד בנושא החינוך בישראל לזהות יהודית, מכינים בימים אלו לפרסום פומבי את תוצאות הסקר המלאות, ומבטיחים לחולל סערה תקשורתית בנושא. "יש משהו רקוב מן השורש בהסתכלות על 'יהדות כתרבות' בחינוך בארץ, הנוער הישראלי מקבל את הרושם שיהדות היא איזשהו פולקלור נחמד, אך אין באמת משמעות ותוכן ל'אשר בחר בנו מכל העמים'".

בשבוע האחרון שלחו מארגון דורות את חוברת ההסברה ראשונה, המציפה בצורה נוקבת את הבעיה, תחת הכותרת "סכנה! התבוללות", לכל מנהלי מוסדות החינוך בארץ, לבכירי משרד החינוך ולחברי-הכנסת. הארגון פונה לאחראים על מערכת החינוך בארץ לערוך חשבון-נפש, והציג בפני משרד החינוך תוכנית מקיפה לפעילויות הסברה בבתי-ספר ותיכונים בנושא הזכות והחובה בהמשך השושלת של עם ישראל.

"זוהי לא בעיה נקודתית או משהו שניתן לפתור בדיבורים", אומר מזכ"ל דורות, יחזקאל גבירץ, "מדובר כאן בכל המשך קיומו של עם ישראל כעם. השיטה הנוכחית מביאה אותנו לאסון לאומי. דרושה כאן מהפכה".