תערוכה נשית: מוזיאון משלהן

ארבע תערוכות המציגות את הקול הנשי של יוצרות הקומיקס והקריקטורה בישראל

קובי פינקלר - ערוץ 7 , ח' בשבט תשע"ו

לגעת
לגעת
צילום: גורדון נוי

בשלושת העשורים האחרונים ישנה פריחה  הולכת ומתרחבת, של יוצרות קומיקס וקריקטורה בעלות קול ברור וייחודי שלא עסוקות רק באיור ספרי ילדים, או קישוטים לחדר האוכל, אלא מבטאות את מהותן כנשים יוצרות בתערוכה

המוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס, חולון פותח את עונת תערוכות החורף כשהוא מציג את קולן הייחודי של יוצרות קריקטורה וקומיקס בישראל.

תחת כותרת העל "מוזיאון משלהן", המצוטט מתוך ספרה הידוע של ווירג'יניה וולף "חדר משלך", יהווה המוזיאון מרחב אישי ל- 14 יוצרות קריקטורה וקומיקס בנות שלושה דורות ועוד עשרות של יוצרות ויוצרים השותפים לתחרות הדו שנתית על שם פרידל שטרן ז"ל לשנת 2016.

היסודות לקומיקס ישראלי נשי בתרבות המקומית יוצגו בתערוכה "עלי תאנה" החוקרת את נקודת המבט הייחודית והנשית של חלוצת הקריקטורה והקומיקס בישראל, פרידל שטרן ז"ל שהשנה ימלאו עשור שנים למותה ו-100 שנים להולדתה.

ב"עלי התאנה", פרידל צוחקת על היום יום, נשים גברים ומערכות היחסים באמצעות אלמנטים פשוטים החוזרים על עצמם במשמעויות שונות: אדם, חוה ועץ הדעת. במסגרת תערוכה זו יוצגו קריקטורות מתוך הספר, סקיצות הכנה לספר, קריקטורות שלא נכנסו לספר וקומיקסים קצרצרים בפורמט של סטריפ-קומיקס.

פתיחת התערוכה מקבילה גם לסיומו של תהליך חשוב בשימור מורשתה של פרידל שטרן, שהייתה האשה היחידה בקבוצת הקריקטוריסטים והקומיקסאים שפעלו בעשורים הראשונים של מדינת ישראל והותירה בצוואתה את עיזבונה המונה למעלה מ 250 אלף יצירות למוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס בחולון. בימים אלו נשלם תהליך הדיגיטציה של ארכיונה בשיתוף אוניברסיטת הארוורד.

כך למשל, תציג בתיה קולטון קומיקס הנשען על חוויה אישית של מתבגרת צעירה והבילוי המשפחתי בים שרווח בישראל של שנות ה-70 וה-80 כפי שנחרט בזיכרונה.

שמרית אלקנתי מעבירה לנייר את הזמנים הלא פשוטים ממלחמת לבנון השנייה בקומיקס "סבא הר וארמוזה" המבוסס על סיפור אמיתי מזמן המלחמה. מירה פרידמן מספרת על הילדה נילי שחיה בירושלים המחולקת לפני מלחמת ששת הימים ומאוהבת בילד מכיתתה כשהיא מנסה למשוך את תשומת ליבו במעשים שונים ומטורפים. עינת צרפתי מתארת בקומיקס שלה את חווית הנדידה שיש בנסיעה באוטובוס ומשלבת אותה בסיפור נדודים של שני אנשים.

יצירותיה של אמנית הקולאז' איה גורדון -נוי עומדות במרכז התערוכה "איורים מפטפטים" הבוחנת את השפעותיה של שפת הקומיקס עליהם. באיוריה העשירים בפרטים, בחומרים וברעיונות נוכחוֹת תמיד אותיות ומילים – כמרקם, כצלילי רקע או כצורה גראפית.

נדמה שהעבודות המלוות ברובן טקסטים ספרותיים מבקשות לספר גם הן סיפור החורג מהטקסט שהן מלוות. הן עושות זאת באמצעות כלים חזותיים וטכניקה וירטואוזית, אך באופן מפתיע, בוחרות גם לפטפט עם הקוראים בשפה טקסטואלית לכל דבר.

לאוהבי הז'אנר זה בהחלט מעניין, שונה ומביא פנים נוספות למוזיאון הקומיקס.