חיסון נגד שפעת
חיסון נגד שפעתPhoto by Kobi Gideon / FLASH90

על מתקפת השפעת שאנו בעיצומה שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם פרופ' עמוס פנט, איש המחלקה לווירולוגיה בפקולטה לרפואה שבאוניברסיטה העברית ירושלים, שהסביר מדוע דווקא כעת אנו תחת מתקפת הנגיף ומה נכון לעשות מולו.

בראשית הדברים הסביר פרופ' פנט את עיתוי המתקפה הנגיפית דווקא בחורף. "נגיף השפעת אוהב טמפרטורה קרה ואווירה של לחות, ולכן הוא נמצא במקומות שיש בהם חורף", הוא משיב בפשטות ומסביר כי במציאות הקיימת כיום, מציאות בה השפעת יכולה לעבור מקצה העולם לקצה השני בטיסה במחלקה ראשונה על אדם שלקה בנגיף, קל לשפעת למצוא את המקום המתאים לה מבחינת האקלים ותנאי ההתפתחות.

זאת בעוד בעבר הייתה המחלה עוברת ממדינה למדינה על גביהן של ציפורים שנדדו לאורך תקופה משמעותית וארוכה הרבה יותר.

פרופ' פנט מציין כי בעולם האקדמי מחקרי נבחנים מחקרים רבים המבקשים למצוא חיסון שאותו יוכל אדם לקבל בילדותו ולהיות מחוסן למשך כל חייו, אך נראה שעד שהדברים יעברו לעולם המעשה יחלפו עוד שנים רבות. לפי שעה מחקרים אלה אינם מביאים תוצר ראוי, בין השאר אולי משום שהנגיף משנה את פניו ומוטציות שמחוללות בו מחייבות בכל שנה חיסון חדש ואחר מזה שניתן בשנה שעברה.

"השפעת שהגיעה השנה היא אחות קרובה לשפעת של השנה שעברה. לא זהה בדיוק, ולכן צריך להתחסן שוב. זו שפעת שחזרה אלינו מאוסטרליה ומקומות אחרים", הוא מספר ומתאר את מאפייניה של המחלה הנוכחית: "התחלואה לא חזקה, אבל הנגיף עובר כמה מוטציות ולכן זה לא אותו נגיף, והשינוי גורם לכך שהמערכת החיסונית לא מכירה אותו כל כך טוב ולא יודעת להתמודד. טבעו של הנגיף הוא להשתנות על מנת למצוא אנשים שאינם מחוסנים נגדו וכך הוא מחזיק את עצמו בחיים ועובר מדור לדור".

לדבריו אין לנגיף תרופות למעט תרופה אחת שמתאימה רק למי שהמחלה עדיין לא נתנה בו אותותיה, אך למי שכבר חולה אין מנוס מלשכב במיטה, להתכסות טוב ולשתות תה. תה, אגב, לא יעזור, אלא רק ייתן תחושה טובה, כמו גם מרק עוף או כל אותן המלצות ידועות ומוכרות מהדור הקודם. פנט סבור כי גם פתיחת חלונות ואיוורור החדר אינם מועילים לחולה אלא לכל היותר מעניקים לו תחושה טובה יותר, וגם לכך יש ערך בפני עצמו.

על האוכלוסייה הפגיעה של המחלה הוא אומר: "זה פוגע בעיקר בתינוקות וזקנים שמערכת החיסון שלהם כבר לא תקינה והם פגיעים לעצמת המחלה. לאנשים מבוגרים בגילאים שמערכת החיסון שלהם תקינה זה חולף, אלא אם כן יש סיבוכים של דלקת ראות". גם כאן אין הרבה מה לעשות אלא להתרחק מחולים בדלקת ראות או מכניסה לבתי חולים שם המחלות יכולות לחפש במי להיטפל ומי שמערכת החיסון שלו חלשה יכול להוות יעד למתקפה שכזו.