"משקיעים בפסטיבלים כשילדים לומדים במכולות"

ביקורת קשה בוועדת הפנים של הכנסת על עיריית ירושלים, בדיון שעסק בהתנהלות העירייה כלפי עובדיה ותושביה בעת האחרונה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ח' בשבט תשע"ו

"משקיעים בפסטיבלים כשילדים לומדים במכולות"-ערוץ 7
ח"כ דודי אמסלם. מבקש לשקול מחדש את העונש
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הוועדה לביקורת המדינה וועדת הפנים קיימו היום (שני) דיון משותף בנוגע לעיריית ירושלים, בו נשמעה ביקורת חריפה על התנהלות העירייה.

אמש הוחלט במשרד האוצר להגדיל באופן משמעותי את תקציב האיזון לעיר ירושלים מ-440 מיליון שקלים ל-449 מיליון שקלים, מתוכם 260 מיליון יהפכו לתקציב קבוע.

אלא שיו"ר ועדת הפנים ח"כ דודי אמסלם ביקש לדעת איזו בקרה מופעלת על הוצאת הכספים שהוענקו לעיר, אחרי שאיימה בפיטורי עובדי הניקיון ועיכבה את השירותים בנושא זמן רב.

אריאל יוצר מענף התקציבים באוצר ענה כי "מענקי איזון ומענק הבירה בפרט הם כסף שניתן לאיזון, ללא בקרה. אתמול סוכם ששאר הכסף יועבר בגין יעדים ומדדים והעירייה התחייבה לעמוד בכך. זו הקשחת הכללים והבקרות. עירייה טובה – מידת העצמאות שלה עולה וסברנו שעיריית ירושלים יכולה לעשות שיפור".

אמסלם ענה בתגובה, "משקיעים כסף בפסטיבלים ואירועים כשילדים לומדים במכולות". הוא דרש להעביר לוועדה את הסיכום בכתב בין האוצר לעירייה.

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ קארין אלהרר אמרה, "אני קוראת לראש העיר – כשיש מחלוקת מלבנים אותה, לא באיומי פיטורין ולא בערמות של זבל. הוועדה דורשת להעביר תוך שבועיים פירוט הסיכום התקציבי, כולל מנגנוני בקרה  ופירוט המקורות התקציביים, כולל סעיפי התקציב. האם יש קיצוץ במקומות אחרים או שהיו רזרבות שלא ידענו עליהן. הייתי שמחה לדעת איפה מצאתם כסף".

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת אמר כי "זהו בוקר של בשורה. אני מודה לשר האוצר ולשר לענייני ירושלים זאב אלקין. שר האוצר נעתר לאתגר הגדול לחזק את הבירה ולתת מעבר לאיזון תקציבי תוספת משאבים".

אלא שאמסלם דרש לדעת את המדיניות של העירייה ולא ויתר לראש העיר. "האוצר לא מחלק לאף גוף בלי לבדוק לאן הכסף הולך. אני רוצה לשמוע מה קרה בין 2014 ל-2015 שקיבלת תוספת של 200 מיליון. למה החלטת להשבית? מה עשית עם הכסף", אמר לברקת.

ראש העיר ענה, "אני גאה ביחסי עם ההסתדרות. הם מבינים את האתגר הגדול. במקום לעזור אתה מחפש מה לא בסדר. יש לנו קואליציה מאוזנת. הבקרים שלנו הם משרד הפנים. יש לנו מערכת יחסים מצוינת עם האוצר. הפער התקציבי מחייב קיצוץ של 200 מיליון. זה 2,000 משרות ואני לא רוצה ולא פיטרתי עובד אחד".

בהמשך הדיון התעמתו חברי הכנסת עם ראש העיר שסירב לשמוע ביקורת על התנהלות העירייה ולא הסכים גם לדברי ח"כ מיקי לוי שאמר לן, "הישיבה לטובת ירושלים. לגיטימי שח"כים ישאלו שאלות קשות. הדיון לטובת העיר".

חברי הכנסת מחו גם על כך שבתקציב המדינה הוקצו רק 260 מיליון שקל לירושלים ובסיכום אתמול עלה הסכום ל-499 מיליון שקלים.

יו"ר ועדת הפנים ח"כ אמסלם הבהיר, "יש פה ישראבלוף שחוזר כל שנה. ראש העיר צודק. לא אכפת לו איך קוראים לכסף. אם האוצר הכיר בצורך, שכל הסכום יהיה בבסיס התקציב".