שר החינוך ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, מתח הבוקר (שלישי) ביקורת על מדיניות ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה יעלון בעקבות כישלון המאבק בטרור, וטען כי קברניטי הביטחון נמצאים ב"קיפאון מחשבתי".

"ההיסטוריה הישראלית לימדה אותנו שיעורים יקרים מנשוא על סכנת ההישבות בקסמי הקונספציה", הזהיר בנט בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי - INSS.

לדבריו, לא הקיפאון המדיני הוא האיום המרכזי על ישראל, אלא הקיפאון המחשבתי. "לא המרצחים שפוגעים באזרחינו ברחובות ישראל והכניסו את הבטונדות לליבה של ירושלים - אלא הבטונדות התפיסתיות שלנו. במקום לעצב במו ידינו את עתידנו, ישראל נגררת אחר המציאות הקיימת. זוהי, בעיניי, הסכנה הגדולה ביותר על ביטחוננו''.

בנט העיד כי "מחדר הקבינט נוכחתי שוב בפער בין איכות המפקדים והלוחמים לבין טיב הקונספציה האסטרטגית שבתוכה הם פעלו״.

שר החינוך הבהיר כי אין לקבל כמות שהיא את האסטרטגיה שנקבעת על ידי ראשי מערכת הביטחון. ''ההנחה המחממת והמערסלת על הצבא הישראלי הטוב בעולם ועל החיילים הטובים בעולם, נכונה ככל שתהיה, לא הופכת את האסטרטגיה שלנו, של קברניטי מדיניות הביטחון, לנכונה״.

״מול החדשנות המשבשת של אויבינו - ישראל נותרה מאחור. עלינו להתחדש בתפיסות, לא רק בכלי נשק. כל מטוסי הF35 היקרים כל כך – לא יעזרו מול חמישים לוחמי קומנדו שחופרים את הדרך לנתיב העשרה. השכפ"צים הקרמיים החדישים ביותר לא יגנו עלינו ממתקפת הדה לגיטימציה – שהפכה להיות אבן יסוד בפגיעה בישראל, ומסוגלת לנטרל אחוזים ניכרים של עוצמתנו הפיזית. עלינו לייצר תפיסה ביטחונית חדשנית, יצירתית וברורה״.

הוא קרא לחשב מסלול מחדש, ״במקום לרכוש עוד מטוסים, במקום לעשות שוב את אותו הדבר ולצפות לתוצאות שונות -עלינו לחשב מסלול מחדש, לבחון את הנחות היסוד שלנו בכל החזיתות ולאתר את השינויים שיובילו אותנו לדרך אחרת״.

״עלינו לשאול עצמנו איך ייתכן שבכל עימות מול חמאס וחיזבאללה, אנחנו מדממים, אבל ראש התמנון נהנה עד כה מחסינות. אנחנו צריכים לשאול האם באמת תקציב המדינה משקף סדר עדיפויות נכון. באומץ, בלי דעות קדומות״.

יו"ר הבית היהודי הדגיש כי יש לאמץ את סוד ההצלחה של הסטארט-אפים הישראליים, כלשונו. ''את התעוזה להביט בעצמנו מידי יום מזווית אחרת ולשבור את קורי הקונספציה. את האומץ לדמיין והעוז לבצע. עלינו לשוב אל היסודות הציוניים: אל מקורות החוסן הלאומי שאפיינו אותנו משחר ההיסטוריה: אל ההתחדשות והתעוזה, אל היוזמה, המעוף והטלת הספק״.  

״האם בעזה אנו באמת פועלים נכון? האם לא עדיף להשלים עם המציאות ולנתק את אחריותנו על 2 מיליון עזתים. לפתוח להם אפיקי חיים עם בקרה ביטחונית נאותה? האם וועדת לוקר שמונתה על ידי הנהגת המדינה, ומיטב האנשים השקיעו בה חודשים רבים של העמקה, לא ראויה לפחות לדיון אחד בפורום הרלבנטי?״.