העוקץ הליטאי

12 עצורים בחשד לפעילות ברשת הונאה בינלאומית, במסגרתה גנבו כמיליון ש''ח מקשישים בישראל, יוצאי חבר העמים.

עדו בן פורת , ט' בשבט תשע"ו

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

בתום פעילות חוצה יבשות שנמשכה כשמונה חודשים, המשטרה עצרה היום (שלישי) 12 חשודים שפעלו ברשת הונאה בינלאומית ו''עקצו'' בישראל עשרות קשישים יוצאי חבר העמים בסכום כולל של מיליון ש''ח.

מדובר באחד מפרשות העוקץ הגדולות שהיו במדינה ועד לרגע זה נפתחו במסגרתה 270 תיקים. במהלך הפעילות הסמויה יצאו קצינים ממשטרת ישראל לליטא לצורך פעילות משותפת נגד שני חשודים מרכזיים שהפעילו את רשת ההונאה הבינלאומית מליטא והיו מעורבים בין היתר בעוקצים בישראל.

שיטת ההונאה הייתה קבועה ואחידה: חשודים היו מתקשרים למאות קורבנות קשישים יוצאי חבר העמים, תוך יצירת מצג שווא על פגיעה של אחד מבני המשפחה בקורבנות שונים ודרישות כספים בסכום גבוה מאוד על מנת לפתור את האירוע מבלי לערב רשויות ובדרך כלל תוך התחזות לעורך דין.

במקביל, תוך רכישת אמונו של הקורבן יוצר קשר שותפו של המתחזה לשליח הנמצא בשטח ושולח אותו לכתובת הקורבן על מנת לאסוף את הכסף וכל זאת תוך החזקת הקורבן בטלפון עד להגעת השליח, תהליך שלרוב היה לוקח דקות בודדות.

במידה והיה עולה חשש כי הקורבן חושד בדבר מה או השיחה הייתה מתנתקת, לא היו יוצרים קשר מחדש, אלא עוברים לקורבן הבא. הכספים שנאספו הועברו בסוף כל יום לליטא באמצעות נותני שירותי מטבע שונים וגורמים עבריינים.

מפקד המחוז הדרומי ניצב יורם הלוי אמר כי "ניצול קשישים חסרי ישע הינו מעשה שפל ובזוי לקחת במרמה מאותם קשישים כספים שמיועדים לרוב לרכישת מזון ותרופות זהו מעשה חמור ביותר שפל המדרגה, רשעות וחוסר אנושיות. נמצה את הדין במלוא החומרה עם כלל המעורבים בפרשה".