ליזום. שקד
ליזום. שקד צילום: דוברות שרת המשפטים

שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) נאמה הערב (שלישי) בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי - INSS, והתייחסה לאתגרים המשפטיים בפניהם ניצבת ישראל בזירה הבינלאומית.

שקד ציינה את האתגר המורכב הניצב בפני מדינות המערב, "לא רק ההגדרה של טרור משתנה אלא גם שיטות הפעולה של הטרוריסטים. כלים ושיטות פעולה טרוריסטיות שהיו שוליים או לא קיימים בעבר, תופסים חלק גדול יותר ויותר בשגרת הלחימה שלנו. הפתרונות שאנו נדרשים אליהם מחייבים יישום של דיני הלחימה על מציאות שמשתנה בקצב מהיר".

לדבריה, "את דיני הלחימה הישנים הללו יש צורך ליישם בשדה הקרב המודרני. המצב המורכב הזה מעלה שאלות לגבי ההתמודדות של מדינות מול ארגוני טרור. זהו קונפליקט א-סימטרי שאינו מתנהל במגרש ה"קלאסי" והקונבנציונאלי של הלחימה".

"בעימות זה המבחן אינו יכולת האש והמטרות אינן בסיסים או ריכוזי צבא אלא מחבל בודד שחי ופועל בסביבה אזרחית ומשתמש בה כמגן אנושי. לכן זוהי לחימה קשה ומורכבת עבור כל מדינה ועבור כל מדינה ועבור כל צבא סדיר", ציינה שקד.

שקד הדגישה, "ישראל מחויבת למשפט הבין לאומי. המחויבות הזו נובעת בראש ובראשונה מערכינו כמדינה יהודית ודמוקרטית וכחלק ממשפחת האומות. דיני הלחימה חלים עלינו ואנו משקיעים משאבים רבים – ואף מוותרים לעיתים קרובות על פעולות ומבצעים, כדי לשמור עליהם תוך הבחנה בין מטרות צבאיות למטרות אזרחיות".

"רצף השינויים בסביבה שלנו מחייב אותנו לגייס את היצירתיות המשפטית ואת מיטב אנשי המקצוע כדי להציע פרשנויות חדשות לדיני הלחימה הישנים. אנו נדרשים להיערך, להתאים את עצמנו, לשכלל את הכלים המשפטיים ואת המוכנות של ישראל – לעצב בידינו את המציאות ולא רק להגיב לתמונת המצב המתחדשת מול עינינו", ציינה שקד.

שקד סיפרה, "כשנכנסתי לתפקיד פנה אליי ראש השב"כ ואמר לי כבר חמש שנים אנחנו מנסים להעביר בכנסת את חוק הטרור ולא מצליחים. אמרתי לו , יורם, עליי תוך שנה זה עובר. הוא לא האמין לי ובאמת ח"כ ניסן סלומינסקי בוועדת חוקה מקדם את זה ואני מאד שמחה שתוך חודשיים החוק הזה יעבור. החוק ייתן כלים בידי מערכת הבטחון במציאות המורכבת שבה אנו נמצאים על מנת להלחם בטרור".

שקד הוסיפה וציינה כי יש לקחת יוזמה ולקחת חלק בעיצוב הדין הבינלאומי, "דיני המלחמה בתחום הסייבר מתעצבים בימים אלו על ידי בכירי המומחים והמשפטנים בקהילה הבינלאומית. מיטב אנשי המקצוע מובילים תהליכים של כתיבת נורמות שיהפכו לפרקטיקה של העתיד. באותם פורומים בינלאומיים נמצאים גם נציגי מערכת המשפט של ישראל והם נתפסים כחלק משפיע ומוערך מהקהילה המשפטית הבינלאומית. הם משפיעים על כתיבת הנורמות החדשות, יוצקים תוכן חדש למשפט הבינלאומי ודואגים שהאינטרסים של ישראל יבואו לידי ביטוי בעיצוב פני המערכה. זוהי דרכנו לייצר היום את מרחב הפעולה של ישראל בשנים הבאות".

לדבריה, "בפורומים הללו בולטת ההערכה הגדולה שלה זוכה ישראל מגורמי משפט בכל רחבי תבל".