הובלות דירה
הובלות דירה 123rf

ישנם נושאים מעטים שיש להם נגיעה כל כך רחבה בחיים שלנו כמו מעבר דירה.

מחקרים שבוצעו בשנים האחרונות מעלים נתונים מעניינים – או מדאיגים, תלוי איך מסתכלים עליהם, בנוגע לתדירות המעבר של ישראלים ממקום מגורים אחד למשנהו.

ממחקרים אלה עולה שהישראלי הממוצע, עובר דירה אחת לחמש שנים ואם ננתח את הנתונים בצורה מעמיקה יותר, נגלה שאחוז המעבר של האוכלוסייה הצעירה (סטודנטים בעיקר) גבוה עוד יותר ועומד על מעבר דירה כל שנה וחצי בממוצע!

עם נתונים כאלה, בטח לא תופתעו לשמוע שחוזי השכירות בישראל לתקופות ארוכות כמעט ואינם קיימים ובפועל 90% מחוזי השכירות מתבצעים לשנה אחת בלבד!

לתופעה שתוארה יש סיבות רבות שקשורות במחירי הנדל"ן המאמירים וצרכים משתנים של סוגי האוכלוסייה השונים, אך מה שמחקר זה מלמד אותנו הוא שכמעט כל אחד ואחד מאתנו זקוק לשירותי הובלות מעת לעת.

מי יכול לעסוק בהובלות בישראל ואיך זה משפיע עליכם

התשובה הקצרה ביותר תהיה: כל אחד יכול לפתוח חברת הובלות בישראל. שלא כמו במקצועות אחרים בהם נדרש בעל החברה להציג תעודת יושר (במקרה של מנעולנים) או 12 שנות לימוד (כפי שמקובל בענף ההדברות), בענף הרווי של הובלות דירה, כל אחד יכול להתחיל ולהוביל דירות אפילו עכשיו.

עובדה זו אולי לא נשמעת מדאיגה במיוחד אך אם לוקחים את הביקוש הרב והכסף שמתגלגל בענף שמוערך בעשרות מיליונים בשנה, מגיעים למסקנה, שלצד אנשי מקצוע הגונים, ישנם גם כאלה שלא הייתם שמחים להכניס לביתכם, בטח כאשר מדובר באחת ההחלטות המרכזיות ובעלות ההשפעה הרבה ביותר בתהליך מעבר דירה.

קיימים מקרים רבים שהסתיימו בעוגמת נפש ושמאמר זה קצר מלהכיל – החל מאי עמידה בזמנים, דרך העלאת מחירים בתירוצים ותרגילים שלא העליתם בדעתכם ועד מצבים של  שבירת חפצים ואפילו גניבות. באחד המקרים המפורסמים, משפחה ששכרה שירותים של חברת הובלות, הופתעה לגלות שלאחר העמסת הציוד, המובילים נסעו אל יעד לא מתוכנן – אל שטחי הרשות על מנת למכור את תכולת הדירה.

איך בוחרים חברת הובלות?

להחלטה בדבר בחירת חברת הובלות יש משקל רב בהצלחת תהליך המעבר – החל מהשקט הנפשי שלכם ועד לשלום החפצים והריהוט. על מנת להבין כיצד לבחור חברת הובלות במציאות המורכבת בה אנו חיים, יש להפנים שבדברים שאנו לא מבינים, יש לנקוט במשנה זהירות, בטח כאשר מדובר בתכולת דירתנו.

שלב ראשון – היערכות

אל תחכו לרגע האחרון

איתור חברת הובלות כמו גם התחלת אריזת הדירה, צריכה להיעשות בשלב מוקדם – כחודשיים לפני תהליך המעבר. התחלה מוקדמת בתהליך איתור חברת הובלות, תעניק לכם את האפשרות לבחור חברת הובלות טובה שתהיה פנויה בתאריך ובשעה שמועדפים עליכם.

עצה זו נכונה שבעתיים כאשר מדובר בעונת הקיץ, בה הביקוש לשירותי הובלה מוכפל ואף משולש, דבר שגורם למצוקת כוח אדם ולהעלאת מחירים חריפה. איתור חברת הובלות וחתימה על חוזה בשלב מוקדם, יבטיחו לכם מחיר סביר ואנשי מקצוע אמינים ומקצועיים. המתנה לרגע האחרון מאידך, תביא אתכם למצב שבו תשלמו כמעט כל מחיר ותאלצו להתפשר על המועד ומקצועיות המובילים.

המלצות רבותי, המלצות

למזלנו, אנו חיים בישראל, בחברה פתוחה שכמעט כל אחד ישמח לתרום לנו מניסיונו (לטוב ולרע...). תשאלו חברים ובני משפחה אודות ניסיון שהיה להם בעת האחרונה כשעברו דירה. המלצות של אנשים בלתי תלויים, שוות הרבה כסף ואנרגיה. אם אין באפשרותכם לקבל המלצות רלבנטיות, באפשרותכם לקרוא חוות דעת אובייקטיביות באינטרנט, שנכתבו על ידי גולשים שהתנסו בהובלת דירה באתר ASK5.

שלב שני – איסוף נתונים

אחרי שהבנו כיצד לגשת לבחירת חברת הובלות, עלינו להתחיל ולאסוף נתונים שיעזרו לנו לסנן את החברות השונות.

ביטוח הובלות

הרבה מאוד אנשים אינם מודעים לעובדה שקיים ביטוח להובלת דירה ושכל מטרתו היא לשפות את בעל התכולה במקרה של נזק. בנקודה זו צריך להבין שתאונות ונזקים עלולים להיגרם גם כאשר נוהגים על פי כללי הבטיחות ונזהרים ככל האפשר. ההבדל הוא שחברת הובלות מקצועית, תבטח את תכולת דירתכם במקרה של נזק, כך שיהיה מי שיפצה אתכם על כך. בנוסף, קיומו של ביטוח ראוי, יכול ללמד אתכם על מקצועיותה של חברת ההובלות והמודעות שלה לבעיות שעלולות להתעורר ודרך ההתמודדות איתן.

האם אתם זקוקים להובלה עם מנוף?

לעתים קרובות, לא ניתן להעביר ריהוט או ציוד גדול בחדר מדרגות או במעלית. לכן בדקו אם אתם זקוקים להובלה עם מנוף. אם התשובה חיובית, בדקו שחברות ההובלה אכן תומכת בשירותים כאלה.

הצעת מחיר טלפונית

רבות נכתב על הסכנות שבהצעת מחיר טלפונית בתחומי השירותים לבית בכלל ובתחום ההובלות בפרט. למרות זאת, אנו ממליצים לקבל הצעת מחיר שתיתן לכם פרספקטיבה על החברה שאותה אתם בודקים. בהצעת המחיר יש לפרט בצורה הוגנת את כל תכולת הדירה. יחד עם זאת, אין להסתמך על הצעה זו ויש לדרוש פגישה פרונטלית עם נציג מטעם חברת ההובלות כפי שנדון בשלב השלישי.

שלב שלישי – היכרות וחתימה על חוזה

לאחר שסיננתם בהצלחה חברות הובלה שלא עמדו בקריטריונים בשלבים הראשונים, הגיע הזמן לחלק החשוב ביותר – פגישה על נציג מטעם חברת ההובלות.

התרשמות

אין כמו מראה עיניים על מנת להתרשם מהאנשים שאתם עומדים לשכור. פגישה אישית תאפשר לכם לשאול שאלות ולהכיר את האדם שמולכם. מפתיע כמה ניתן ללמוד על איש מקצוע תוך מספר דקות של שיחה.

סקירת תכולת הדירה

לעתים קרובות מתעוררים ויכוחים אודות כמות החפצים שיש להוביל. לצערי, חלק מהצרכנים כמו גם חלק מהמובילים, מנסים לנצל אחד את השני וממעיטים בערך החפצים על מנת לקבל הצעת מחיר נמוכה יותר (צרכנים) או מאידך, מפריזים בסוג המטלה (מובילים). התנהגות כזו יכולה לגרום לאי נעימות במקרה הטוב ועד לסחיטה ביום המעבר במקרה הרע.

סקירת תכולת הדירה בצוותא עם נציג מחברת ההובלות תבטיח לכם את המחיר המדויק וכזה שלא ניתן לדיון לאחר חתימת החוזה. באותה הזדמנות, סקרו את רוחב חדר המדרגות, המעלית והמרחק של החניה מפתח הבית. סגירת הפרטים הללו תמנע אי נעימויות ביום המעבר.

מי מבצע את ההובלה

לעתים, חברת הובלות שמגיעה לפגישה, נוהגת להעביר את העבודה לקבלן משנה, מתוך רצון להרוויח כסף למרות אי יכולתה לתמוך במשימה. תשאלו וציינו בחוזה שאת ההובלה תבצע החברה ששכרתם ולא צד ג' שאתם לא מכירים ולא בדקתם.

חתימה על חוזה

חובה לחתום על חוזה הובלות מסודר שמתאר את כמות התכולה, רהיטים, מאיפה (כתובת) מספר קומות, תאריך, שעה וכל פרט נוסף שאתם רואים לנכון. זוהי תעודת הביטוח שלכם בכל מקרה של בעיה. באותה הזדמנות, דרשו לראות את תעודת הביטוח של המובילים.

לאחר בחירת חברת ההובלות

עמדו בקשר עם נציג החברה על מנת לוודא את הגעתם של המובילים במועד שנקבע. בנוסף, חברות הובלה רבות, ישמחו להעניק לכם חומרי אריזה וקרטונים בחינם או במחיר משתלם.

לסיכום

מעבר דירה הוא תהליך מרגש אך כזה שטומן בחובו סיכונים ולא מעט כאב ראש. מעורבות שלכם וניהול תהליך האריזה וההובלה בצורה נכונה, יכולים לעשות את ההבדל בין מעבר דירה נינוח ונעים לבין כזה שלא תרצו לזכור. קחו את הזמן לבחירה מושכלת של חברת הובלות מקצועית ואל תתפשרו על הצעדים שסקרנו במאמר זה ושיביאו אתכם לדירתכם החדשה בנחת וברוגע.