רבנים לנתניהו: מנע פגיעה ברבנות הצבאית

בעקבות החלטת הרמטכ"ל להעביר את תחום תודעה יהודית לאכ"א, פנה ארגון דרך אמונה לראש הממשלה בבקשה שיתערב בנושא.

ערוץ 7 , י' בשבט תשע"ו

מאות רבני ארגון דרך אמונה מצטרפים היום (רביעי) לקריאה הציבורית שלא לפגוע במעמדה של הרבנות הצבאית ומבקשים מראש הממשלה לפעול להשארת תחום תודעה יהודית בתוך הרבנות הצבאית.

הבוקר שלח הארגון מכתב לנתניהו שבו נכתב בין היתר כי "כמי שעוסק בקביעות בלימוד התנ"ך, ודאי כבודו יודע שעיקר כוחו של צה"ל עוד מימי יואב בן צרויה ועד ימינו אנו, שעון הוא על התודעה היהודית. דהיינו, על הבנת השייכות של החייל הפרטי למהותו של העם היהודי".

רבני הארגון מציינים, "בתקופה האחרונה נשמעים קולות רבים הקוראים למקבלי ההחלטות לפעול נגד הפגיעה הצפויה ברבנות הצבאית, מתוך הבנה כי אין בתהליך רצון אמיתי להתייעלות המערכת, אלא רק לפגיעה במעמדה ובכוחה של הרבנות הצבאית והשפעתה בתוך הצבא".

"כפי שמשפחה אינה יכולה להתקיים ללא אהבה, וכפי שחברה אינה יכולה להתקיים ללא אידיאל מאחד, כך צבא אינו יכול להתקיים כראוי ללא רוח יהודית. הרי ללא נשמה, כל גוף קמל. ובהיות נשמה, כל גוף פורח", כתבו בדרך אמונה והמשיכו, "החייל בשטח רוצה לזכור את המשמעות של מעשיו. הוא רוצה לחוש חלק מצבא גדול בעל רוח גדולה, רוח של גבורה ודבקות".

במכתב מתייחסים הרבנים לגוף שאמור להיות האחראי על החינוך לתודעה יהודית בצבא וטוענים כי "רוח לאומית-מוסרית ויהודית זו, נבנית על ידי החיבור החיוני בין חיל החינוך, והרבנות הצבאית. אלו המח והלב אשר מכוננים בחיילים רוח של מוסר וגבורה, הנובעים מהחיבור הטבעי והעמוק ליהדותנו".

לסיום קוראים בדרך אמונה לראש הממשלה לפעול למניעת הפגיעה ברבנות הצבאית. "אנו קוראים לכבודו, כמפקד העליון של הצבא, לחזק את הרבנות הצבאית הראשית, לעמוד לימינה, ולדחות על הסף כל נסיון פגיעה בה. לדעתנו הדבר חיוני מאין כמותו שענף התודעה היהודית יישאר במקומו הטבעי והמוצלח, ברבנות הצבאית. המלחמות האחרונות, וגם ימי השגרה, הוכיחו כמה חיונית הפעילות של ענף זה ואת המקצועיות והרצינות שבה הדבר מנוהל ברבנות הצבאית, עם הרגישות לכל החיילים, כולל אלו אשר אינם שייכים לעם היהודי ולוקחים חלק במסגרת הצבאית".