פרופ' אריה אלדד
פרופ' אריה אלדד פלאש 90

אהוד אולמרט זכור לנו בימים אלה בעיקר כעבריין מושחת, עטור קלון, לוקח שוחד, משבש הליכי משפט, אשר בעוד שבועות אחדים יחל לרצות עונש מאסר.

אך לפני עשר שנים היה אולמרט בשיא כוחו: ראש ממשלה שנכנס לתפקידו אחרי התמוטטותו של שרון, נסיך ליכוד שהפך את עורו והפך למגשים תוכניות השמאל.

באמתחתו של אולמרט הייתה מונחת תוכנית ההתכנסות - נסיגה מרוב שטחי יו"ש, החלת משטר בינלאומי על 'האגן הקדוש' בירושלים, עקירת כמאה יישובים וגירוש כ‑120,000 מתיישבים מבתיהם.

בדרך הוא עבר בעמונה. כראש ממשלה חדש רצה אולמרט להוכיח למתנחלים כי "קוטני עבה ממותני אבי". ואם שרון ייסר אותם בשוטי ההתנתקות, הוא יחריב את מפעלם בעקרבי ההתכנסות.

עם ישראל ומדינת ישראל ניצלו מהאסון הזה הודות לכמה התרחשויות: כישלונו של אולמרט במלחמת לבנון השנייה (זכורה לדיראון עולם הצהרתו בתחילתה כי ניצחון במלחמה יעניק רוח גבית להתכנסות), סרבנותו של אבו-מאזן (אם כי אולמרט היה נכון לדלג מעליה ולבצע מהלך חד-צדדי), וערמת התיקים הפליליים נגדו שהלכה וגבהה בקצב מהיר יותר מהקצב שבו הבשילו תוכניות החורבן וההרס שלו.

אה, כן, עוד משהו עצר את אולמרט בדרך להתכנסות - עמונה.

בתום היום והנמהר ההוא של הפוגרום בעמונה היו תשעה בתים לעיי חורבות, מאתיים וחמישים מפגינים שכבו בחדרי המיון של ירושלים, חלקם במצב קשה, גם כארבעים שוטרים נזקקו לטיפול רפואי. ונפל גם חלל אחד: תוכנית ההתכנסות מתה באותו יום. הלקח שהפיקו אולמרט וחבר מרעיו היה שהמחיר שייגבה מניסיון לגרש יותר ממאה אלף מתנחלים יהיה כבד מנשוא. מדינת ישראל לא תעמוד בו. שום ראש ממשלה לא ייכון על כיסאו בישראל אם יצטרך להרוג יהודים כדי להגשים את תוכניותיו.

אולמרט היה בטוח שממש כפי שהיה בגוש קטיף, כשראשי יש"ע מחו וצעקו - אך שיתפו פעולה ולא שברו את הכלים - כך יהיה גם להבא. הוא, שאיבד מזמן את האידיאולוגיה שלו (או שוויתר עליה תמורת טובת הנאה כזו או אחרת), היה בטוח שהמתיישבים יבכו, או ירקדו עם המגרשים, או גם וגם, ויעלו בשקט לאוטובוסים. עמונה הוכיחה שהנחת היסוד הזאת עלולה להיות מופרכת.

בעוד שנה מתכוונת מדינת ישראל, בצו בית המשפט העליון, להחריב את עמונה. יש פתרונות משפטיים ופוליטיים שיכולים למנוע את האסון. לקחי עמונה חייבים להיות בהירים וטריים בזיכרונו של נתניהו לפני שישלח דחפורים להחריב יישוב שהיה לסמל. 

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו