בשבע שאלות

אל"מ במיל', ח"כ מוטי יוגב עונה על שאלות העיתון "בשבע"

, י"א בשבט תשע"ו

עד כמה החדירות ליישובים הן עליית מדרגה?

"הפיגועים בתוך היישובים הם עליית מדרגה, במובן זה שהם גורמים חרדה לתושבים שחשו מוגנים ביישובם".

על מה מעיד גילו הצעיר של המחבל?

"גילו הצעיר של המחבל מעיד על ההסתה והחינוך שניתן לצעירים, להרג יהודים. הממשלה חייבת לדון ולטפל בסמכות החינוך שהוקנתה לפלשתינים, ולמצוא דרכים לטפל בהסתה".

מה אפשר לעשות מבחינת אבטחת הישובים?

"יש לחזק את מרכיבי הביטחון ההיקפיים של היישובים ואת בידוק הנכנסים. מיגון מחד, יחד עם כל הפעולות ההתקפיות, ממוקדות ככל האפשר. שדרוש לבצע".

כיצד צריכים כוחות הביטחון להתמודד עם האיום?

"השורש מצוי בחינוך ובהסתה, בהם חייבים לטפל. להעמיק את המודיעין בשטח, לתגבר כוחות ולתת להם גב וכלים לפעול. במוקדי טרור לנקוט גם בענישה רחבה יותר כמנופי לחץ נגד המתכוונים לפגע".

מה תפקידה של הממשלה בנושא זה?

"לדבר במסרים של אחדות וגבורה לאומית. לגבש חלופה אסטרטגית לרעיון העוועים של מדינת רוצחים פלשתינית. לחזק את ההתיישבות היהודית ולאשר בניית מאות יחידות דיור בהתיישבות ביו"ש".

כיצד אפשר להשיג הרתעה מול הטרור?

"ראשית, להראות לטרור שאינו משיג את מטרתו ורק מחזק את אחיזתנו בארץ ישראל. שנית, להרוס את ביתו של כל רוצח בתוך שבוע ימים - כולל את בית משפחתו מדרגה ראשונה, להפקיע את אדמת הבית ולרשום אותה כאדמת מדינה, לגרש את משפחתו למתקן מיוחד למשפחות רוצחים ולמנוע העברת כספים למשפחות הרוצחים".

מה צריכה לעשות הנהגת ההתיישבות?

"לחזק את החוסן הפנימי, להגביר את מערך ההסברה על חיוניותה וצדקת דרכה של ההתיישבות ועל הפתרון העתידי של ריבונותנו ביהודה ושומרון. לתבוע את הקמתה של שכונת דפנה מאיר הי"ד בעתניאל ולאשר תוכניות בנייה ביישובים נוספים ותשתיות כבישים ביו"ש".