הרב יהושע שפירא: להציל מהניסיון

אינטרנט מסונן – שמירה הכרחית או בריחה מהתמודדות?

נעמה בן חיים , י"א בשבט תשע"ו

הרב יהושע שפירא: להציל מהניסיון-ערוץ 7
הרב יהושע שפירא
ללא קרדיט צילום

על השאלה ענו כבר רבותינו. אמנם לא היה להם אינטרנט, אבל תשובה הייתה שאין אפוטרופוס לעריות.

לאחרונה ביקרה שכבה של ישיבה תיכונית אצלנו בישיבה ברמת גן, ודנו בנושא האינטרנט. שאלתי את התלמידים: לאלה שיש סמארטפון לא מסונן, מה הסיכויים שמשתמשים במכשיר למטרת צפייה בתכנים לא ראויים? התשובה שלהם הייתה: יותר מ‑90 אחוזים. לא בדקתי אם הם צודקים, אבל נראה לי שרמת הדיוק אינה חשובה כל כך. הבעיה ברורה.

פעם הייתי בפאנל שעסק בדיוק בשאלה הזאת, וטענו נגדי שאנחנו צריכים לחנך את הילדים, לתת בהם אמון. שאלתי את השאלה הבאה: מי שקנה דירה בקומה שביעית, נכנס ומגלה שבגלל טעות יש דלת שפונה החוצה, ומי שעובר דרכה נופל שבע קומות. האם יעלה על הדעת שמישהו ישאיר את הדלת במקומה ופשוט יאמר לבני ביתו: אל תיגשו לשם, זה מסוכן? ואם יהיה זה המאמין הכי גדול בחינוך באמון ובילדיו, האם זה ישנה משהו?

אם כן, מהי בעצם המחלוקת? האם צפייה לא ראויה באינטרנט היא נפילה חמורה או חסרת משקל? רבותינו לימדונו: חמור המחטיאו יותר מן ההורגו.

הרב אהרון ליכטנשטיין זצ"ל, שלפני כעשר שנים נתן לנו הסכמה לאינטרנט רימון, ישב מרחוק ובסוף הפאנל ניגש אליי, חיזק את ידיי ואמר: "אתה יודע שבזה אני מסכים איתך".

טוענים גם שמי שמאוד רוצה, בדור שלנו, ימצא את זה בין כה וכה. אני מסכים, זו האמת. אבל האמת היא גם שמי שמאוד רצה, גם בדורות קודמים, יכול היה להגיע לעבירות קשות. דיני ייחוד מלמדים אותנו שתפקידנו להתרחק מן החטא, כדי שלא יגבר בנו יצר הרע. וככל שהניסיון קרוב יותר, כך קשה יותר לעמוד בו.

אם לכל אחד יש בכיס צמוד אליו את כל האפשרויות בעולם, כבר אמרו על כך חז"ל: מה יעשה הבן ולא יחטא? לכן אנו מתפללים: "אל תביאנו לידי ניסיון ולא לידי ביזיון". גם מן הניסיון אנו מבקשים להינצל.

אשרינו שיש בתוכנו אנשי מקצוע מצוינים שמתמסרים בכל לב להצילנו מן הניסיון.

הרב יהושע שפירא

ראש ישיבת ההסדר רמת גן