"מתן בסתר" של סוניה פרס

יורם דורי, המקורב למשפחת פרס, מבקש ביום האזכרה לסוניה ז"ל להביא סיפור ששופך אור על דמותה - הרחק מעדשת המצלמה.

יורם דורי , י"ג בשבט תשע"ו

סוניה פרס.
סוניה פרס.
פלאש 90

ביום השנה החמישי לפטירתה של סוניה פרס זצ"ל (החל השבוע) החלטתי להביא לידיעת חבריי סיפור עלום על סוניה (ותסלח לי המנוחה על הפרסום).

ימים לאחר פטירתה של סוניה פרס פגשתי ידיד שעבד בעבר כעיתונאי בידיעות אחרונות. האיש, דתי שאינו חשוד בתמיכה בפרס עצר אותי ברחוב ואמר, "טוב שפגשתי בך אני חייב לספר לך משהו ששמעתי היום ממנהל סניף הבנק שלי". "מה לי ולסניף הבנק שלך?" שאלתי.

"לא לך אלא לפרס" השיב ופתח במונולוג מעניין ומרגש. לדבריו בפגישה שקיים עם מנהל הסניף באותו בקר הגיעו בשיחתם גם לפטירתה של סוניה פרס.

כאן פתח מנהל הסניף בתיאור מרגש של התנהלותו מול רעייתו של שמעון פרס. אחת לחודש, הייתה סוניה מגיעה לסניף עם רשימת שמות וביקשה להכין מחשבון הבנק המשותף לה ולבעלה סדרה של שקים בנקאיים בסכומים שונים. כל חודש חלו שינויים ברשימה ובסכומי השקים.

לא פעם, ציין מנהל הסניף, שאלתיה מי אותם אנשים מקבלי השקים. סוניה השיבה כי מדובר באנשים קשי יום שגונב לאוזניה מצבם הכלכלי הקשה והיא משתדלת לסייע להם כמיטב יכולתה. אם אני שומעת שמצבו של מישהו השתפר הוא יורד מהרשימה ומגיע שם אחר.

אם כך, שאל הבנקאי, לא יותר נוח לבצע העברות בנקאיות או שתתני שקים אישיים? לא, השיבה סוניה פרס אם אנהג כפי שאתה מציע הם ידעו מי נתן את הכסף בדרך של שיק בנקאי הם לא יודעים מי הנותן.

מסתבר שעבורה מתן בסתר לא היתה סיסמא אלא דרך חיים.