ח"כ אמסלם: אזרח זה אזרח

יו"ר ועדת הפנים בסיור הוועדה בלוד: "ערבי כיהודי צריך לקבל מלוא השירותים, לשלם ארנונה ומים ולא לעבור עבירות בניה".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ד בשבט תשע"ו

ח"כ אמסלם: אזרח זה אזרח-ערוץ 7
ח"כ דוד אמסלם בבית הכנסת המיועד להריסה
אלירן אהרון

יו"ר ועדת הפנים ח"כ דודי אמסלם (הליכוד) הודיע בעת סיור שערכה הוועדה בלוד, כי יציע חקיקה לפיה בערים מעורבות, בהן יש מעל 20% תושבים לא יהודים, יהיה סגן ראש עיר ערבי בשכר, מעבר לתקן הרגיל.

"הדבר חשוב ברמה ההצהרתית", הסביר היו"ר אמסלם, אשר יזם את הסיור בעקבות פניותיהם של חברים ערבים בוועדה.

אמסלם התייחס בדבריו גם לשכונת פרדס שניר: "זו הבעיה הכי מסובכת של העיר וחייבים לטפל בה. זו אינה דווקא בעיה של האוכלוסייה הערבית. בכל עיר גדולה יש אזורים שלמרות שכולם מסביב התקדמו, אותם הותירו בשנות ה-50. הממשלה חייבת לצבוע תקציבים להקמת תשתיות, כמובן על בסיס תב"עות מאושרות".

לדבריו, "כמובן אי אפשר לאחוז במקל בשני קצותיו. לאחרונה הכשרנו בצדק כמעט את כל הבניה הלא חוקית במגזר הערבי, בגלל שהשלטונות בעבר לא קידמו תוכניות של המגזר, אבל מכאן ולהבא מחויבים כולם לבניה על פי חוק. אזרח זה אזרח, ערבי כיהודי צריך לשלם ארנונה ומים ולא לעבור עבירות בניה. אם מחליטים לטפל, כולם נכנסים למסגרת. אין צורך בהסכמות. בכל עיר יש הפקעות ופינויים גם כשהאזרח לא רוצה. אם יש פיתוח התושבים מרוויחים. ערך הנדל"ן שלהם עולה. העירייה לא יכולה להוביל את כל זה לבד. זו חייבת להיות החלטת ממשלה".

ראש עיריית לוד, יאיר רביבו ערך לחברי הוועדה סיור ברחבי העיר. הסיור עבר בשכונת גני אביב, שיש לה תחנת רכבת משלה, מה שמאפשר להם להגיע תוך 12 דקות לעזריאלי בתל אביב, ומשם לשכונת הרכבת, השכונה הגדולה בלוד, עליה אמר "המדינה התעוררה אחרי שבנו כאן 2,000 בתים ללא היתר על קרקע חקלאית פרטית, והחליטה לעשות תוכנית מתאר. לפני שנה הוועדה המחוזית אישרה את התוכנית. ניסו להשאיר מצב קיים ולסדר תשתיות. הפקיעו שטחים למבני ציבור".

לדבריו, "יש פרויקטורית לכל הנושא במשרד ראש הממשלה. בינתיים מתגוררים כאן 15,000 תושבים ללא תשתיות, ללא ניקוז. אני נבחרתי כמועמד הליכוד לראשות העיר ונתמכתי על ידי הגרעין התורני, אבל באתי ואמרתי – הדבר הזה לא יכול להימשך. לא ייתכן שבמאה ה-21 תושבים יחיו ללא חשמל מסודר, ויעבירו כבל מאולתר שמסכן חיי אדם".

ח"כ זוהיר בהלול אמר בסיור, "זו תהיה בכיה לדורות אם תוכנית הממשלה למגזר הערבי לא תכלול גם ערים מעורבות. זו תהיה מיתת נשיקה למרקמי החיים של חיים משותפים. פשע לאור יום".

ח"כ אוסאמה סעדי הוסיף, "ביקשתי מיו"ר הוועדה לקיים את הסיור בלוד, והוא נעתר. כולנו מוכנים להירתם לטובת לוד. יש פה מצוקה הגובלת בתת תנאים. הבעיה הקריטית היא תשתיות. הכי דחוף חיבור תקני לחשמל. לפי התקנות של שח"ל, ברגע שיש תוכנית מאושרת אפשר לא לחכות לטופס 4. הוועדה צריכה לקרוא לשר האוצר לחתום על התקנה. היום החשמל פירטי וזה מאד מסוכן".