24 שעות - רק לבן בעיניים

שליחת "בני עקיבא" לניו-יורק מספרת על סערת השלג שתקפה את החוף המזרחי: 24 שעות בהן לא פסק לרדת שלג בכמויות אדירות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט"ו בשבט תשע"ו

ד"ש מניו יורק - שליחות בני עקיבא
ד"ש מניו יורק - שליחות בני עקיבא
צילום עצמי

בעוד בישראל ההתלהבות רבה סביב השלג בארה"ב ההתמודדות דרמטית הרבה יותר, גם בשל עצמת הסערה שחלפה באזור החוף המזרחי וגם בשל תוצאותיה ונזקיה, בהם גם מותם של שלושים בני אדם.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם אביה גולדמן, שליחת בני עקיבא לניו יורק שסיפרה על חוויית הסופה המשמעותית שזה עתה חלפה ולהערכתה יחלוף עוד זמן רב עד השלמת פינוי השלגים והחזרה לשגרה שם.

בראשית דבריה מספרת גולדמן על ההיערכות האמריקאית המהירה לפילוס צירי התנועה. לדבריה המערכות השונות המתינו רק להפסקת ירידת השלגים ומיד לאחר מכן כבר הסתערו הכוחות עם מפלסות על מנת לשחרר את צירי התנועה. "ביממה האחרונה משעות הבוקר המאוחרות התחילו לפנות את הכבישים.

"האמריקאים מאורגנים עם מפלסות מוכנות. אתמול בלילה חזרנו לשגרה, אפילו נהגנו קצת", היא אומרת ומציינת כי האיסור על נהיגה אזרחית היה בתוקף מליל שישי ועד יום ראשון בבוקר, ואכן "היה בלתי אפשרי לנסוע. ירדו כמויות עצומות של שלג. הרבה מעל הברך. היו 24 שעות של שלג עד יום ראשון לפנות בוקר".

להערכתה, ההתעשתות וההתאוששות האמריקאית תשתנה בין מקום למקום על פי רמת הצפיפות של הבתים והיכולת לפלס את הצירים. בעוד במקומות כמו מנהטן הצפיפות גורמת לכך ששלג שפולס נערם ולמעשה חוסם את צידי הדרכים ואינו מאפשר תנועה, הרי שבאזור שהן נמצאות הבתים מרוחקים יותר זה מזה ומלאכת הפילוס קלה יותר.

לפי שעה, היא מספרת, לא ממהרים האמריקאים לצאת למלחמות שלג, ויתכן שלאופי האמריקאי לעומת זה הישראלי יש כאן משמעות.

על ההיערכות שקדמה לסערה הגדולה היא מספרת כי הימים בשבוע שעבר לא היו קרים במיוחד ולכן לה ולחברתה לשליחות, גיתית אוחיון, היו ספקות גדולים סביב הקביעה שאכן סופה גדולה מתקרבת, אך הספקנות הזו נעלמה כאשר הגיעה ההודעה על ביטול הסניף בשבת, "כשביקשו מאיתנו לבטל את הסניף אז הבנו שמשהו באמת קורה".

גולדמן מציינת בדבריה כי מאחר ומוקד הסופה היה בשבת "לכן פחות נתקענו, אבל ראינו כמויות מטורפות של שלג. ייקח המון זמן לחזור לשגרה עד שכולם יתאוששו מזה. לפני כן לא היה שלג. היו כמה סנטימטרים לפני שבועיים".