הח"כ שהשתלח בזוג הנקין לא ייענש

ועדת האתיקה של הכנסת לא תנקוט בצעדים נגד ח"כ ג'טאס שאמר לאחר רצח בני הזוג הנקין כי לא ניתן להתייחס למתנחלים כחפים מפשע.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ז בשבט תשע"ו

ועדת האתיקה של הכנסת לא תעניש את חבר הכנסת באסל ג'טאס על דברים שאמר לאחר רצח בני הזוג הנקין הי"ד ולפיהם ”אי אפשר להתייחס אל המתנחלים האלה כאזרחים חפים מפשע".

את התלונה נגד ג'טאס שיגרה תנועת 'מטות ערים'. זאת לדברי אנשי התנועה "לאחר שהתברר לפעילי “מטות ערים” כי וועדת האתיקה מתכוונת להתעלם מדברי ג’טאס ומן הביקורת של ראש הממשלה כנגדו".

לדבריהם ההחלטה על הגשת הקובלנה נועדה "לאלץ את וועדת האתיקה של הכנסת לקחת אחריות על דברי ג’טאס".

הקובלנה שהגישו פעילי מטות ערים התייחסה ל-3 התבטאויות מתועדות של ח”כ ג’טאס.  בהקלטה אחת, נשמע ח”כ ג’טאס אומר בנושא הזוג הנקין ז”ל, כי ”אי אפשר להתייחס אל המתנחלים האלה כאזרחים חפים מפשע". בציטוט אחר הצהיר ג’טאס  בפומבי כי "יש זכות להתנגד לכיבוש - בכל אמצעי". ובהקלטה נוספת אמר ג’טאס דברים מפורשים עוד יותר - לפיהם מותר “להתנגד לכיבוש” גם “באמצעים אלימים”.

על דבריו אלה התבטא ראש הממשלה נתניהו בחריפות כאשר אמר: “לא רק התנועה האיסלאמית מסיתה - אחד החברים בבית הזה אמר, שלא ניתן להתייחס לזוג חנקין שנרצח, כאל אזרחים חפים מפשע. מה זה אומר, שמותר לרצוח מאות אלפי אזרחים ישראלים?”.

וועדת האתיקה ביקשה את תגובת ג’טאס והלה הזדרז לטעון באופן פרדוקסלי, כי כאשר אמר שמותר להתנגד לכיבוש גם “באמצעים אלימים”- לא היה בכך הסתה לאלימות.

במכתב ששיגר יו”ר ועדת האתיקה, ח”כ יצחק וקנין, ל'מטות ערים' נאמר כי “עמדתה העקבית של הוועדה לאתיקה היא שלא להצר את חופש הביטוי, גם כאשר נאמרים דברים חריפים”.

בתגובה להחלטה אומרים בתנועה: “מצער מאד שוועדת האתיקה של כנסת ישראל קיבלה את טענות השווא של הח”כ המסית הזה מן הרשימה הערבית המאוחדת. הרי לא כתוב בתלונה שלנו שהח”כ הקיצוני ג’טאס מאן לגנות טרור. כתבנו, כלומר סיפקנו דוגמאות שמוכיחות, שח”כ ג’טאס נתן גיבוי מפורש פעם אחרי פעם לטרור נגד אזרחי ישראל. מצד אחד ראשי כנסת ישראל רוצים שהאזרחים ירגישו שייכים. מצד שני הכנסת מצפצפת ואומרת שדמם של אזרחי ישראל הפקר. אם כך הם פני הכנסת, הציבור הישראלי כלל לא ירצה להיות “חבר הכנסת ה-121”.