איך להפוך את המרפסת או הגג לגינת מאכל

החלטתם לנצל את המרפסת או הגג שלכם ולגדל אוכל ממש בפתח הבית? הנה כמה רעיונות שיעזרו לכם.– עשו זאת בעצמכם

אליה רדזינר, אגרונום , י"ז בשבט תשע"ו

איך להפוך את המרפסת או הגג לגינת מאכל-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: פלאש 90

נקודות מפתח שיעזרו לכם להקים גינה יפה ושופעת לאורך זמן
לא משנה מה נרצה לגדל, בוסתן פרי בעציצים או גינות ירק ותבלין באדניות, נצטרך את אותם מרכיבים:

השקיה וניקוז – הגורם מספר אחת לבעיות בגידול במכלים הוא השקיית יתר או השקיית חסר. כדי להתמודד עם הבעיה הזאת מומלץ מאוד להתקין מערכת השקיה עם מחשב ולדאוג לניקוז טוב. תערובת שתילה – תערובות שתילה "רגילות" המבוססות על דשן בשחרור אטי מיועדות לשימוש עם מערכת דישון.

לאחר חצי שנה הדשן נעלם מהתערובת ונותרנו עם תערובת שתילה "מתה". אם אין בכוונתכם להתקין מערכת דישון שכזו, מומלץ מאוד להשתמש בתערובת שתילה עם 20 אחוז קומפוסט/הומוס לפחות.

תערובת כזו יכולה לספק את כל הנוטריינטים הדרושים לצמח לשנה או יותר. ולאחר מכן כל שעליכם לעשות הוא להוסיף מעט קומפוסט/הומוס מדי שנה. אסתטיקה – סביבה יפה ומזמינה תעשה לכם חשק לתחזק אותה ולטפחה.

תכנון נכון – סוף מעשה במחשבה תחילה

מכל שתילה - זה יכול להיות עציץ, אדנית פלסטיק או עץ, ג'ריקן ישן או דלי; ראיתי מישהו ששתל אפילו בגיטרה ישנה ובזוג נעליים. טוף או חצץ – בתחתית מכל השתילה נמלא שכבה בגובה חמישה סנטימטרים טוף או חצץ. הם יעזרו לנו לנקז את בית הגידול.

תערובת שתילה – אפשר להכין לבד ע"י ערבוב של קומפוסט ואדמה (1 ליטר קומפוסט על כל 4 ליטר אדמה) או לקנות תערובת שתילה מוכנה. השקיה – כדאי להתקין מערכת השקיה בטפטוף עם מחשב השקיה אך אפשר להסתפק במזלף. וכמובן שתילים – עצי פרי, צמחי תבלין רב-שנתיים וירקות.

הקמת הגינה

בבואנו לבחור את הכלי שישמש למכל השתילה יש לקחת בחשבון את סוג הגידול. עץ פרי יצטרך מכל של כ-250 ליטר ואילו שתילי ירקות יסתפקו בעציצים קטנים. לאחר שבחרנו את סוג המכל שישמש אותנו לשתילה נמקם אותו במקום שמקבל שמש (גם שמש חלקית זה בסדר.

אפשר להתאים את הצמחים לתנאי התאורה). חשוב לוודא שלמכל יש ניקוז. האפשרות הטובה ביותר היא לנקז את עודפי המים בצינור שמגיע היישר למרזב אבל אפשר להסתדר גם עם תחתיות למכלי הגידול. לעציצים ואדניות יש פתחים מלמטה, אם זה ג'ריקן או כל דבר אחר אפשר לקדוח כמה חורים בתחתית.

עכשיו נמלא בתחתית המכל שכבה בגובה כחמישה סנטימטרים טוף או חצץ כדי שפתחי הניקוז לא ייסתמו. על הטוף נשפוך את תערובת השתילה עד לגובה של כשני סנטימטרים מתחת לשפה העליונה של המכל. חשוב להדק את תערובת השתילה תוך כדי מילוי המכל.

השלב הבא הוא להתקין את מערכת ההשקיה. אפשר להשתמש בצינור 16 או 8 מ"מ עם טפטוף אינטגרלי, או בצינור 5 מ"מ עם טפטפות הברגה. מסדרים את ההשקיה כך שכל נפח הקרקע יושקה, וכדאי לחבר גם מחשב השקיה שימנע מאתנו שכחה או השקיית-יתר.

הכול מוכן לשתילה/זריעה.

עכשיו נמקם את השתילים, כל שתיל ימוקם על יד טפטפת. בזמן השתילה יש להתחשב בגודל הסופי של כל צמח, לדוגמה: בצל ירוק אפשר לשתול בצפיפות ואילו שיח רוזמרין צריך מקום רחב. בנוסף, כדי לא לעבור על איסור כלאיים יש להקפיד על רווח של 15 ס"מ בין שני מינים שונים.

זהו, סיימנו. הגינה מוכנה. ישנם אלמנטים נוספים שאפשר להתקין כגון רשת נגד מזיקים, גדר נגד הכלב, מתקן הדלייה לעגבניות או אפונה ועוד.

לרעיונות נוספים אתם מוזמנים להיכנס לאתר שלנו www.aruga.co (בלי IL) או לפנות אלינו במייל aruga.er@gmail.com או בטלפון 052-8138172.

ט"ו בשבט שמח ופורה!

הצטרפו עכשיו למנויי "מקום בעולם",  

מגזין הנוער של עולם קטן. לדפדוף בגליון לדוגמא לחצו כאן