1 מכל 3 קשישים מוותר על חימום, מזון ותרופות

סקר של הקרן לידידות מעלה תמונה מדאיגה: מאות אלפי קשישים בישראל מוותרים על הצרכים הבסיסיים ביותר עקב מצוקה כלכלית.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , ט"ז בשבט תשע"ו

1 מכל 3 קשישים מוותר על חימום, מזון ותרופות -ערוץ 7
זקן, קשיש
Thinkstock

הסקר השנתי אודות מצב הקשישים בחורף לשנת 2016 אשר נערך על ידי הקרן לידידות באמצעות מכון גיאוקרטוגרפיה מעלה שורה של נתונים מדאיגים אודות מצב הקשישים בישראל.

לפי הסקר, כחמישית מהקשישים בישראל (18%) מוותרים על חימום ביתם עקב קושי כלכלי; אחד מכל שישה מאזרחי ישראל הקשישים (16%) מוותר על צרכים בסיסיים חיוניים על מנת לעמוד בעלויות החימום.

הסקר בוצע בקרב מדגם מייצג של 400 קשישים בני 65 ומעלה המהווים מדגם מייצג של אוכלוסייה זו.

עוד עולה מהסקר כי כל קשיש עשירי בישראל (12%) נאלץ לוותר על שימוש במים חמים לפחות שלושה ימים בשבוע מסיבות כלכליות; אחד משבעה קשישים מוותר על רכישת מזון, בעיקר מסיבות כלכליות; כל קשיש עשירי בישראל מוותר על טיפול רפואי או רכישת תרופות עקב אילוצים כלכליים, ואחד מכל שבעה קשישים בישראל חשים בדידות בחיי היומיום.

נשיא הקרן לידידות, הרב יחיאל אקשטיין, אמר עם פרסום תוצאות הסקר כי "מצוקתם האדירה של הקשישים בישראל היא קטסטרופה חברתית שיש לנהוג בה כבכל מצב חירום אחר. בעבור הקשישים ויתור על מזון, תרופות או חימום עשוי ואף מהווה לעיתים גזר דין מוות.

"בסקר השנה אנו רואים שיפור מסוים ביכולת של הקשישים לחמם את ביתם עקב ירידה משמעותית בתעריפי החשמל בשנתיים האחרונות אך בכל הקשור לוויתור על מזון ותרופות אין כל שיפור במצב כבר שנים רבות. בשמם של עשרות אלפי הקשישים העניים אותם הקרן מלווה במשך השנה אנו פונים לראש הממשלה ולשרי ממשלת ישראל בתחינה כי ינקטו בפעולה מידית לשיפור דרסטי במצבם של הקשישים ולא יסתפקו עוד בפעולות קוסמטיות בלבד", הוסיף הרב אקשטיין.

הקרן לידידות מקיימת את הסקר לרגל מבצע הסיוע השנתי "מחממים בידידות" שיחל השבוע ובמסגרתו יחולקו מענקי חימום ל-25 אלף קשישים סיעודיים נזקקים ב-100 ישובים ברחבי הארץ בהיקף כולל של כ-8.75 מיליון ש"ח. מקבלי הסיוע יהיו קשישים סיעודיים המתקיימים מקצבת זקנה בתוספת השלמת הכנסה.

המענקים יחולקו באמצעות עובדי הרווחה ובאמצעות מאות מתנדבים אשר הקרן מגייסת בימים אלו ברשויות מקומיות אשר אינן נכללות ברשימת היישובים הקרים בהן מחולק מענק החימום לקשישים של הביטוח הלאומי.