פריצת דרך בטיפול בעקמת בילדים בישראל

ילדה בת 8 נותחה השבוע במרכז הרפואי אסף הרופא בשיטת חדשה לטיפול בעקמת המצמצמת את הצורך בניתוחים חוזרים ונשנים.

ערוץ 7 , ט"ז בשבט תשע"ו

העקמת לפני ואחרי הטיפול
העקמת לפני ואחרי הטיפול
צילום: בית החולים

ילדה בת 8  נותחה במרכז הרפואי אסף הרופא בשיטה חדשנית לטיפול בעקמת.

הילדה נותחה על ידי פרופ' יגאל מירובסקי, דר יורם אנקשטיין ודר יוסי סמורג'יק, במהלך הניתוח הושתלה בגופה מערכת SHILLA™ Growth Guidance, אשר מיוצרת על ידי חברת מדטרוניק.

התפתחות מוקדמת של עקמת (סקוליוזיס) לפני גיל 10 מאתגרת  לטיפול. הניתוח המקובל בעקמת קשה הוא איחוי עמוד השדרה. אולם  בילדים שעדיין גדלים, טכניקה זו גורמת לעצירה חלקית של הגדילה.  הגישות הניתוחיות הקודמות הצריכו  לעתים קרובות שני ניתוחים בשנה (מידי 6-9 חודשים) במהלך צמיחתו של הילד.

באסף הרופא מתבצעים מידי שנה עשרות ניתוחים לטיפול בעיוותים של עמוד השדרה ובעיקר בעקמת נעורים, "מצב בו מתפתחת עקמת בגילאי הגן ובית הספר הוא נדיר", מסביר פרופ' מירובסקי, מנהל מחלקת אורתופדיה במרכז הרפואי אסף הרופא.

"לצערנו עיוותים קשים אלו פוגעים באיכות החיים העתידית של הילד, לפגיעה אסתטית קשה בדימוי הגוף ולעיתים אף לפגיעה חברתית קשה. עד היום האלטרנטיבה היחידה הייתה ביצוע ניתוחים חוזרים המסכנים את הילד סיכון מיותר מבחינת הצמיחה – מעכשיו, כאמור,  יש לנו אופציה נוספת שלא תפגע בצמיחתו של הילד".

מערכת SHILLA היא טכנולוגיה המאפשרת לטפל בעקמת ילדים בני פחות מ- 10, שהשלד שלהם טרם התבגר, ואשר אובחנו עם התהוות מוקדמת של עיוותים חמורים מתקדמים בעמוד השדרה.  הודות למערכת  החדשה ניתן להציע ניהול אפקטיבי וביצוע תחזוקה של התיקונים בעמוד השדרה, במקביל לצמיחה הטבעית של הילד לטיפול אפקטיבי בעקמת ללא צורך בניתוחים חוזרים.

"הניתוח שעברה הילדה הוכתר בהצלחה. הילדה השתחררה לביתה לאחר פחות משבוע אשפוז. כרגע צפוי לה מעקב רפואי סטנדרטי ללא צורך בהתערבות פולשנית עד סיום הצמיחה", מדגיש ד"ר אנקשטיין מהמחלקה האורטופדית באסף הרופא ומסכם, "רק בסיום הצמיחה של הילדה, לקראת גיל 15 נציע לילדה המרת מכשור זה בניתוח קיבוע סטנדרטי המקובל בגיל הבוגר יותר".  

מערכת SHILLA עושה שימוש בברגים מיוחדים שאינם ננעלים וממוקמים  בקצוות מוטות המבנה. מאפיין מיוחד זה מאפשר למוט להחליק דרך ראשי הבורג כאשר עמוד השדרה של הילד גדל ובמקביל לספק תיקון של הפגם בעמוד השדרה. התקנת הברגים נעשתה בעזרת  מערכת ניווט שהינה מונחת מחשב ובעזרת מכשיר O ARM, שמאפשר סריקה תלת מימדית על שולחן הניתוחים. השימוש במערכות אלו מאפשר התקנת השתלים ללא חשיפה מלאה של חוליות עמוד השדרה ובכך נמנעה הפגיעה בצמיחה התקינה של עמוד השדרה.