החוק להורדת גיל העסקת נוער יעלה שוב להצבעה

יו"ר הוועדה לזכויות הילד ח"כ יפעת שאשא-ביטון: נמנע ניצול של בני נוער בעבודה, האכיפה תהיה משמעותית יותר.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ט"ז בשבט תשע"ו

קריית נוער ירושלים
קריית נוער ירושלים
צילום: פלאש 90

הוועדה לזכויות הילד בראשות ח"כ ד"ר יפעת שאשא-ביטון דנה אתמול (שני) בסוגיית הפיקוח והאכיפה על עבודת בני הנוער בכלל ובחודשי הקיץ בפרט, במטרה למנוע ניצול של ילדים עובדים ולדאוג לכך שאלה יקבלו את כל הזכויות המגיעות להם בחוק.

ח"כ שאשא-ביטון פתחה את הדיון ואמרה "חבל שכאשר אנחנו מגיעים לתכל'ס ולעבודה, לא רואים פה את כל אלה שצועקים. אנו בכוונה נערכים לכך כבר מעכשיו, וחשוב לי שנגיע לקיץ מוכנים ונציג את התוכנית בפתיחת המושב הבא.

"הרעיון הוא לבחון את התנאים הקיימים היום ולהביא למודעות של בני הנוער, הורים ומעסיקים של תנאי ההעסקה והזכויות להן זכאים העובדים. צריכה להיות אכיפה הרבה יותר משמעותית וברורה, ובמקביל, לראות איך כחלק מהתוכנית ניתן יהיה לייצר תמריץ חברתי למי שיעסיק ילדים וישמור על החוק".

היא הוסיפה "נעלה מחדש להצבעה בכנסת את החוק להורדת גיל העסקת בני נוער בחודשי הקיץ, ונתקין תקנות חדשות שיסדירו את הנושא, אם זה בעניין עבודות קלות והגבלה על שעות עבודה".

מנתונים שהוצגו על ידי משרד הכלכלה עולה כי בשנת 2015 ניתנו 430 התראות לבעלי עסקים שמעסיקים בני נוער, וכמו כן, נפתחו 277 תיקים נגד מעסיקים. בנוסף, הוטלו 14 עיצומים כספיים בסך של 377,870 ₪. יש לציין כי חודשי הקיץ הם החודשים העמוסים בפניות, ורק בהם נפתחו 162 תיקים נגד מעסיקים, פי ארבעה ממהלך השנה.

מסקר שהציגו נציגי הסתדרות הנוער העובד והלומד בשיתוף מכון 'גיאוקרטוגרפיה' עולה כי רק 5 אחוזים מבני הנוער מודעים לזכויותיהם בעבודה. בנוסף, 80 אחוז מהעונים על הסקר לא קיבלו שכר על שעות נוספות ו-33 אחוז מהם אף דיווחו על השפלה במקום העבודה.

אליאב בטיטו, יו"ר מועצת התלמידים, אמר כי יש צורך להעלות את המודעות בקרב תלמידים וליצור תמריץ בקרב מעסיקים על מנת שיעסיקו בני נוער. לפני שנה אף מת ילד בן 14 מהמגזר הבדואי, כתוצאה מהרעלה במהלך עבודתו.

הנוכחים בוועדה, ביניהם ח"כ מירב סוויד, ח"כ אורי מקלב וח"כ מיכל בירן, בירכו על היוזמה של הוועדה לקדם נושא זה כבר כעת, כמה חודשים לפני הקיץ. ח"כ מקלב הוסיף "הדיון בהצעת החוק להורדת גיל העבודה בקיץ מ-14 ל-13 היה דיון של פופוליזם זול ולא ענייני. אני תומך נלהב בהצעה הזאת, שכן העבודה היא מחנכת וערך בפני עצמו. מי שהיה נגד הצעת החוק עשה את זה מחוסר ידיעה או שהוא עשה את עצמו שהוא לא יודע".

ד"ר יצחק קדמן, יו"ר המועצה לשלום הילד הציע ''להעלות שוב את הצעת החוק לעבודת בני נוער בקיץ כדי לאפשר לעוד ילדים ליהנות מחווית העבודה. אני מצטער שאנשים לקחו את זה למקומות הלא נכונים".

ח"כ סוויד אמרה "אני מברכת על כך שהדיון נערך כבר עכשיו, ולא שבועיים לפני הקיץ, כשאי אפשר להסיק מסקנות ולקבל החלטות אופרטיביות".

לקראת הדיון הבא, דרשה ח"כ שאשא-ביטון מנציגי משרד הכלכלה, משרד החינוך ונציגי מרכז השלטון המקומי, לגבש תוכנית להגברת הפיקוח והאכיפה ולהעלאת המודעות לזכויות בני הנוער, המעסיקים וההורים. "אני מצפה לשיתוף פעולה בין המשרדים ולתוכנית שנוכל ליישם בקיץ הקרוב", הבהירה.

"התוכנית צריכה להכיל הנגשת מידע במשרד החינוך וכן באמצעות אגרת להורים מהרשות המקומית. נשים דגש גם על אכיפה ופיקוח ונרחיב את מעגל המפקחים בתקופת הקיץ, זאת כדי למנוע ניצול של בני נוער. בנוסף, ננהיג תו תקן חברתי למעסיקים של בני הנוער השומרים על זכויות עובדיהם. אנחנו צריכים גם להביא להתערבות הורית, כדי שאלה יידעו איפה עובדים הילדים שלהם ולמה הם זכאים".