התנועה האסלאמית מחוץ לחוק? הצחקתם אותה

למרות הכרזות נתניהו, יעלון וארדן על הוצאת התנועה האיסאלמית מחוץ לחוק נמשכת הפעילות באל אקצה ובמרכז הארץ. ישראל עוצמת עיניים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ט בשבט תשע"ו

ממשיך. סלאח
ממשיך. סלאח
צילום: בסאל עוו'ידאת. פלאש 90

שר הביטחון, השר לביטחון פנים ואפילו ראש הממשלה הכריזו על התנועה האסלאמית כהתאגדות בלתי חוקית שהרשויות אמורות לעצור את פעילותה, אך מסתבר שבשטח הפעילות נמשכת ובתנופה משמעותית.

בראיון ליומן ערוץ 7 מספר מאור צמח מתנועת 'לך ירושלים' על הפעילות שמבצעת התנועה וזוכה להתעלמות גורפת של הרשויות בישראל. השייח' ראאד סאלאח ממשיך לככב.

"אנחנו מזהים המשך פעילות במלוא הקצב של התנועה האיסלאמית בירושלים בצפון ובדרום", אומר צמח ומציג מספר דוגמאות מהימים האחרונים: "ביום שישי האחרון התקיים כנס של התנועה האסלאמית באל אקצה. הגיעו 20-30 אוטובוסים מכל רחבי הארץ והמשתתפים דנו שם בשאלה איך שומרים על אל אקצה שימשיך להיות בידיים מוסלמיות, דיברו על נשות המורביטאת ותיארו את פעילותן כמצווה חשובה באיסלאם".

הפעילות, כך מסתבר לא מסתיימת במזרח ירושלים אלא מגיעה גם ליפו ולמרכז הארץ "ביפו, לפני שלושה שבועות התקיים שיקום בית הקברות המוסלמי. לקחו בכך חלק עשרות אנשים של התנועה האסלאמית שהניפו את דגלי התנועה, מעשה מנוגד לחוק. השתתף באירוע גם השייח' ראאד סאלאח. כך, במסווה של פעילות קהילתית ושיקום בתי קברות התנועה חיה ובועטת".

לדברי צמח האמירה המרכזית העולה מהאירועים המתבצעים במרכז הארץ היא "אנחנו כאן להישאר, ביפו ובמקומות האחרים". לטעמו המענה ההכרחי של מדינת ישראל היא פעילות הסברתית משמעותית בקרב ערביי ישראל, הכנת והטמעת תכנית ליב"ה חינוכית במוסדות החינוך והתניית התמיכה התקציבית בנאמנות למדינה, בין אם מדובר בירושלים, ברהט או בעכו ויפו.

אירוע נוסף העובר מתחת לרדאר של מדינת ישראל ללא תגובה של ממש, ולטעמו של צמח מדובר בפן נוסף של אותה בעיה – בעיית היעדר הריבונות, הוא הקמפיין התקשורתי שמצליח לנהל העיתונאי הפלשתיני השובת רעב מתוך כותלי בית החולים בעפולה.

בג"צ אמנם הורה לשחרר את אותו עיתונאי ממעצר, מזכיר צמח, אך הוא בוחר להישאר ולשבות רעב עד לשחרורם של כל האסירים הפוליטיים, כהגדרתו. אל מיטתו בבית החולים בעפולה מגיעים אנשי תקשורת, מתעדים אותו נושא שלטים, אומר את דברו וקורא את קריאותיו והקריאות והצילומים הללו משמשים לקמפיין תקשורתי אגרסיבי בעולם הערבי.

"חייבים להשליט ריבונות גם בעפולה. לא יתכן שאדם שנעצר במעצר מנהלי, על עבירות חמורות ככל הנראה, שובת רעב ונותנים לו לנהל קמפיין. הוא הפך לגיבור אצל הפלשתינים ובעולם הערבי. בחשיבה שלנו אולי אומרים שאם נתעלם זה לא יקרה, אבל בעולם הערבי הוא הופך לגיבור. מתנהל סביבו ברש"פ קמפיין מאוד גדול. יש הפגנות מול הצלב האדום ברמאללה בדרישה לשחרר אותו ואת האסירים האחרים".